Klimat Dla ZiemiiSzkoła z klimatem
Newsletter

Bądź na bieżąco? Zapisz sie do newslettera!

Partnerzy i przyjaciele
Partnerzy i przyjaciele
Licznik odwiedzin: 25920183

Wymieranie gatunków

Każdy gatunek na swój sposób reaguje na zmiany klimatu, w zależności od tolerancji na te zmiany i możliwości przystosowania. Kiedy zmiany zachodzą powoli, zwierzęta i rośliny mają czas, żeby przywyknąć lub przemieścić się w bardziej przyjazne miejsce. Doskonałym przykładem takiej migracji jest zachowanie znanego w Europie i Ameryce motyla – Rusałki Admirała. Do niedawna uważano, że nie zimuje w Wielkiej Brytanii. Jednak obserwacje z ostatnich lat potwierdzają zimowanie Rusałki Admirała na wcześniej zbyt zimnym dla niego obszarze. Migrujące gatunki mogą wypierać jednak rodzimych mieszkańców danego terenu.

Gorzej, gdy zmiany następują tak szybko, jak teraz – możliwe jest, że w ciągu stulecia będą znacznie szybsze niż w ciągu 10 000 (czas jaki upłynął od epoki lodowcowej), 100 000 (pełny okres glacjalny) lub nawet dziesiątek milionów (okres mezozoiczny) lat. Wiele gatunków może nie przetrwać. Być może większość...

Gdy zmieniające się środowisko staje się zbyt ciepłe, zimne, suche czy wilgotne, powstają problemy ze zdobywaniem pożywienia, rozmnażaniem lub nowymi chorobami. Mimo niepewności naukowców co do pomiarów, różnorodność biologiczna zmniejsza się w bezprecedensowym stopniu. Największe bogactwo gatunków występuje w lasach tropikalnych, gdzie ich wymieranie szacuje się na 1-10% w ciągu dekady.

Zmiany klimatu będą miały też ogromny wpływ na całe ekosystemy, których granice znacznie się przesuną, w wyniku czego szereg gatunków będzie musiało stawić czoła zupełnie nowym warunkom życia. Wiele z nich nie będzie w stanie się do tego przystosować i zniknie z powierzchni Ziemi.Oto przykłady zagrożonych gatunków w różnych częściach świata:

Arktyka
Globalne ocieplenie może już wkrótce doprowadzić do wymarcia dzikich populacji niedźwiedzi polarnych. Lody Morza Arktycznego topnieją w tempie blisko 10% rocznie. Grozi to zagładą środowiska naturalnego niedźwiedzi polarnych i ich populacji. Zwierzęta te korzystają z pływających platform lodowych do polowań na foki i podróży.
Nie tylko niedźwiedzie polarne są zagrożone. Foki obrączkowane są nierozerwalnie związane z lodem, na nim odpoczywają, polują, rodzą i wychowują młode.

 

 

Mewy modrodziobe to padlinożercy uzależnieni od resztek ze stołu niedźwiedzi polarnych

 


Morsy nurkują z kry lodowej na dno morza,skąd wyławiają mięczaki i bezkręgowce.

 

 

Algi lodowe to jedzenie dla wielu zwierząt Arktyki

 


Złota ropucha z Kostaryki (†1989)
Kostaryka
Złota ropucha
. Uważa się je za jedne z pierwszych ofiar ocieplania się klimatu. Ostatnie złote ropuchy zauważono w 1989 roku. Uważa się, że cały gatunek wyginął.

Ameryka Południowa
Żółwie morskie składają jaja na plażach Brazylii. Wiele z tych plaż może zniknąć, kiedy podniesie się poziom morza. Zmiany klimatyczne zagrażają także potomstwu żółwi morskich i innych gadów (np. Tuatara), gdyż temperatura panująca w gniazdach determinuje płeć tych zwierząt. Z jaj inkubowanych w wyższych temperaturach lęgną się samice, w niższych samce. Wzrost temperatury o 2°C będzie oznaczać, że na 10 samic będzie się rodzić raptem 1 samiec! Podnosząca się temperatury inkubacji sprawi, że drastycznie zmniejszy się liczba samców, co poważnie zagrozi egzystencji całych populacji.

www.volny.cz

 

http://www.gadling.com/media/
2006/05/04turtlepit.jpg


Chiny
Ze względu na szereg zagrożeń losy pandy wielkiej stoją pod znakiem zapytania.
Bambus, podstawa diety pand, stanowi część niezwykle delikatnego ekosystemu, którego równowagę może naruszyć globalne ocieplenie.
Indonezja
Orangutanowi
- jedynej azjatyckiej małpie człekokształtnej grozi wymarcie. Za sprawą globalnego ocieplenia wydłużają się okresy susz. Coraz częstsze są pożary lasów, co w połączeniu z ich intensywną wycinką sprawia, że przestrzeń życiowa orangutanów kurczy się.
Afryka
Słonie afrykańskie
są narażone na wiele niebezpieczeństw - jednym z nich jest kurcząca się w zastraszającym tempie przestrzeń do życia. Coraz częstsze i dłuższe okresy suszy zagrożą ich przetrwaniu.
Goryle górskie z Ugandy i Rwandy. Ich wysokogórskie ekosystemy gwałtownie się kurczą. W przeciągu kilkunastu lat gatunkowi temu grozi całkowite wymarcie.


Australia

Wybielanie rafy koralowej – na skutek podnoszenia się temperatury wód, już o 1°C polipy koralowca pozbywają się glonów, które zapewniają im tlen, pożywienie oraz zdobią bajecznymi kolorami. Przy wzroście temperatury o 2°C nastąpi masowe wymieranie koralowców.

 

Czasem zmiany nie mają wpływ pośredni. Przykładem może tu być powiązanie między wzrostem temperatur, a problemami ptaków ze znalezieniem pokarmu dla piskląt.Przed zmianami klimatu ptaki przylatywały na czas, aby złożyć jaja i ich młode wykluły się w okresie największej dostępności pokarmu – gąsienic. Na niebiesko są pokazane daty przylotów ptaków, na żółto wylęg młodych, a w pomarańczowym kolorze – wysyp gąsienic.
W wyniku ocieplenia klimatu rośliny przyspieszyły wegetację o ponad 2 tygodnie. Gąsienice, zmuszone nadążyć za swoim pokarmem, również pojawiają się wcześniej. Ptaki, próbując nadążyć za zmianami, przylatują wcześniej, a ich młode wylęgają się po krótszym czasie, jednak i tak nie nadążają – w międzyczasie, zanim pisklęta pojawią się na świecie wysyp gąsienic już się kończy i brakuje pokarmu.


"Jestem wstrząśnięty widząc, jak wiele ekosystemów jest zagrożonych przez globalne ocieplenie. Jeśli szybko nie podejmiemy działań, aby odwrócić ten przerażający trend, będzie to oznaczać zagładę tysięcy gatunków."

Dr Jay Malcolm, University of Toronto


http://static.flickr.com

 


http://www.global-greenhouse-warming.com/images/Drought.jpg


Istnieją różne programy, które mają na celu ochronę siedlisk i zachowanie bioróżnorodności, np. Natura 2000 w Europie, jednak ich skuteczność w przypadku nasilenia się zmian klimatycznych stanie pod znakiem zapytania. W krajach biedniejszych, szczególnie w Afryce, konsekwencje zmian klimatu będą największe, nie ma tam też takich środków na ochronę zwierząt, a ludzie wolą polować i zarabiać niż troszczyć się o coś takiego jak istnienie gatunków czy różnorodność – w końcu nie da się jej włożyć do garnka...

Ocieplenie klimatu może spowodować wymarcie połowy znanych gatunków roślin i zwierząt raport IPCC 2007

Źródła:
http://www.unep-wcmc.org/climate/impacts.aspx
http://eko.wbu.wroc.pl/eko/index.php?Itemid=3&id=92&option=com_content&task=view
http://www.atmosphere.mpg.de/enid/2lt.html