Klimat Dla ZiemiiSzkoła z klimatem
Newsletter

Bądź na bieżąco? Zapisz sie do newslettera!

Partnerzy i przyjaciele
Partnerzy i przyjaciele
Licznik odwiedzin: 25920450

Rozpowszechnienie się bakterii i insektów

Wzrost temperatur to przyspieszony metabolizm owadów i bakterii, a więc lepsze warunki dla ich rozmnażania. Może to oznaczać boom w populacjach owadów i bakterii.

Wzrost temperatury i zmiany wilgotności oznaczają możliwość migracji owadów na nowe tereny oraz eksplozja chorób – także na nowych obszarach, gdzie wcześniej nie były notowane. Wyższe temperatury związane z globalnym ociepleniem mogą być przyczyną pojawiania się moskitów roznoszących malarię na obszarach wyżynnych, niegdyś całkowicie wolnych od tych insektów.

Zarówno globalne ocieplenie jak i wzrastająca zmienność klimatu mogą wzmagać przekazywanie choroby” –stwierdza Instytutu Badań Medycznych Kenii (KEMRI). Według KEMRI przynajmniej 15 wyżynnych prowincji na obszarze Kenii, w porównaniu z 3 w 1998 roku, jest obecnie zagrożonych występowaniem malarii. Wybuchy epidemii malarii, które zaobserwowano nawet w trakcie zeszłorocznego najzimniejszego okresu w Kenii – od czerwca do sierpnia – są związane ze wzrostem temperatury o 0.5°C w ciągu ostatnich 20 lat. Mieszkańcy obszarów wyżynnych są najbardziej zagrożeni zachorowaniem na malarię w przypadku postępującego wzrostu temperatury.

 

Komary przenoszące choroby można już spotkać nawet w Stanach Zjednoczonych. Na szczęście amerykański system opieki zdrowotnej, w szczególności w Kalifornii, pomaga zapobiegać infekcjom, dzięki agresywnemu programowi zwalczania komarów.
Również granice występowania innych chorób, jak np. wirusa Zachodniego Nilu, Eboli, czy choroby z Lyme przesuwają się na północ. Wirusy w swojej wędrówce w kierunku północnym przesuwają się skokowo, za upalnymi ponad normę latami. Przykładowo choroba z Lyme jest obecnie ograniczana przez zimne temperatury na północy, które powstrzymują migrację przenoszących ją kleszczy. Badania wykazały, że obszar ich występowania może się przesunąć o 200 km na północ do lat 20. XXI w. i o ponad 1000 km do lat 80. XXI w.

 

Naukowcy uważają, że zwiększenie zatruć, w tym zachorowalności na salmonellę, również wiąże się ze wzrostem temperatur. Badania w Kanadzie, Europie i Australii wykazały zależność między wysokimi temperaturami, a przypadkami choroby.
Według raportu Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization zmiany klimatyczne mogą zniszczyć azjatycką gospodarkę, pozbawić dachu nad głową miliony ludzi, którzy będą coraz częściej zapadać na niebezpieczne choroby, takie jak malaria, czy mutujące się wirusy podobne do ptasiej grypy.
Ograniczony dostęp do wody pitnej związany z narastającymi suszami doprowadzi też do zakażeń chorobami przenoszonymi drogą pokarmową.

Oczekuje się też, że wysokie temperatury sprzyjające populacjom owadów poskutkują wysypem szkodników, powodującym utratę dużej części plonów i dalsze pogorszenie się możliwości utrzymania populacji, szczególnie w biednych krajach Afryki.

Senegal – szarańcza.
http://www.se.com.pl/se/allery.jsp?place=galleryPhotogid=25036&pid=46684

  Word Heath Organization szacuje, że śmiertelność w wyniku globalnego ocieplenia już teraz wynosi 150000 osób rocznie.