Coraz bardziej widoczne skutki ocieplania się klimatu przyczyniły się do skupieniu uwagi środowiska naukowego na kwestii zmian klimatu. Zaczęto zadawać pytania:
-
Czy klimat Ziemi naprawdę się ociepla?
-
Jeśli tak, to czy jest to zdarzenie typowe w dziejach Ziemi, czy też dzieje się coś nienormalnego?
-
Jeśli klimat się ociepla, to czy jest to związane z działalnością człowieka?
-
Jaki wpływ na naszą przyszłość będzie miało ocieplanie się klimatu?
-
Czy powinniśmy przeciwdziałać temu zjawisku?
-
Jakie działania możemy podjąć?
-
Ile mogą kosztować działania zmierzające do redukcji emisji gazów cieplarnianych?
-
Jaki byłby koszt zaniechania działań?
Prowadzone jeszcze w latach 80tych badania prowadziły do wniosku, że coraz więcej zjawisk i pomiarów wskazuje na ocieplanie się klimatu Ziemi oraz, że może to być przynajmniej częściowo spowodowane działalnością człowieka.
Z uwagi na skalę zjawiska i jego przyczyny uznano, że problem ocieplania się klimatu nie może być rozwiązany przez żadne państwo z osobna, potrzebne są do tego uzgodnienia i współpraca na szczeblu narodowym.
Sposób podejmowania decyzji o wnioskach do publikacji powoduje, że raporty IPCC są konserwatywne i zachowawcze. Struktura IPCC powstawał pod wpływem polityków, którzy obawiali się nazbyt „alarmistycznych” raportów, w przypadku, gdyby ich brzmienie było ustalane jedynie przez naukowców. Wnioski są formułowane podczas iteracyjnych rund, w których zespoły naukowców i rządowi negocjatorzy osiągają konsensus w kwestii ostatecznego brzmienia dokumentów.
„Porozumienie w sprawie raportu osiągnięto po całonocnym posiedzeniu, podczas którego z dokumentu wykreślano całe fragmenty, a naukowcy spierali się z rządowymi negocjatorami, którzy rozwadniali sens naukowych ustaleń” Opinia w temacie raportu IPCC 2007
Pierwszy raport IPCC został opublikowany w 1990 roku, kolejne w 1995 i 2001, a ostatni w 2007 roku.
Ostatni raport był tworzony przez ponad 600 autorów z 40 krajów, recenzowany przez ponad 620 ekspertów i przedstawicieli rządów. Streszczenie raportu zostało przyjęte przez przedstawicieli 113 krajów.
Kluczowe konkluzje zawarte w 4tym raporcie IPCC to:
-
Ocieplenie z prawdopodobieństwem ponad 90% jest spowodowane przez działania człowieka
-
Średni wzrost temperatury w XXI wieku wyniesie 2-4°C, a może sięgnąć nawet 6,4°C
-
W 2080 roku bez wody pozostanie od 1,1 do 3,2 miliarda ludzi. W tym samym czasie ponad 600 milionów ludzi będzie cierpiało głód
-
Aby nie dopuścić do przekroczenia wzrostu średniej temperatury na Ziemi o 2,0-2,4 stopnia, należy najwyżej do 2050 roku ograniczyć roczną emisję dwutlenku węgla do atmosfery o 50-85%.
Więcej o IV raporcie IPCC i wnioskach w nim umieszczonych można przeczytać pod adresem http://www.twojapogoda.pl/encyklopedia/zmianyklimatyczne.htm.
Malcolm Wicks, minister ds. energetyki Wielkiej Brytanii
Jack Straw, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii 2001-2006
Rajendra Pachauri – przewodniczący IPCC, 2007
Jeśli porównać przewidywania z kolejnych raportów, widać, że w zasadzie w każdym obszarze, z raportu na raport przewidywane skutki globalnego ocieplania się klimatu są coraz bardziej poważne.
Więcej o IPCC
http://pl.wikipedia.org/wiki/Intergovernmental_Panel_on_Climate_Change