Klimat Dla ZiemiiSzkoła z klimatem
Newsletter

Bądź na bieżąco? Zapisz sie do newslettera!

Partnerzy i przyjaciele
Partnerzy i przyjaciele
Licznik odwiedzin: 25920384

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia jest organizacją pozarządową, założoną w 1994 roku przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej. Od początku swego istnienia koordynuje w Polsce kampanię "Sprzątanie świata", będącą częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy na całym świecie.

Fundacja prowadzi również - wspólnie z samorządami, szkołami, organizacjami, biznesem i mediami - całoroczne programy na rzecz ochrony środowiska. Najważniejsze z nich to:

 • Program "Czysta Gmina" - propagujący wprowadzanie w gminach
  zintegrowanej gospodarki odpadami,
 • Program "Pomóżmy kasztanowcom" - ratujący kasztanowce przed
  szkodnikiem szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem,
 • Program "Ogrody Naszej Ziemi" - koordynujący zakładanie ogrodów
  przy placówkach oświatowych,
 • Program "Przyjaciele lasu" - wspierający społeczne akcje zalesień i
  edukacji ekologicznej w tym zakresie,
 • Program "Skazani na ekologię" - proponujący jako jedną z form
  resocjalizacji więźniów działania na rzecz ochrony środowiska.
 • Program "Klimat dla Ziemi, Ciepło dla Warszawiaków" - skierowany do mieszkańców Warszawy i Pruszkowa, promujący oszczędzanie energii oraz inne zachowania mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.
 • Program "Żyj, poznawaj, rozwijaj się" - program edukacji dla zrównoważonego rozwoju obejmujący Targówek - dzielnicę Warszawy
 • Program "Czyste środowisko - komfort na codzień" - realizowany wśród szkół z Konstancina-Jeziornej i okolicznych wsi, przekazujący dzieciom wiedzę ekologiczną i przyrodniczą

Fundacja realizuje również autorskie projekty ochrony środowiska we współpracy z przedsiębiorcami, m.in. takimi jak: Vattenfall, Metsa Tissue, Procter&Gamble, Coca Cola, Ricoh, Carrefour oraz wieloma innymi. Współpracuje z organizacjami ekologicznymi na Ukrainie, Białorusi, Rosji i Litwie, wspierając rozwój ruchu Clean up the World w tych państwach.

W 2001 roku, za swoją działalność na polu publicznej edukacji ekologicznej, Fundatorka i Prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia Mira Stanisławska Meysztowicz została odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2002 polskie dzieci uhonorowały ją Orderem Uśmiechu. W 2005 otrzymała tytuł człowieka roku polskiej ekologii w konkursie organizowanym przez organizacje społeczne i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Profesjonalizm i działania Fundacji Nasza Ziemia zostały docenione i nagrodzone m.in.: w roku 1996 - wyróżnieniem "Złoty Liść" Ministerstwa Środowiska, w 1997 - Henry Ford European Conservation Award, w 2002 - wyróżnieniem "Pro Publico Bono" dla najlepszych inicjatyw obywatelskich oraz w roku 2006 główną nagrodą w ogólnopolskim plebiscycie na najlepszą organizację promująca recykling w latach 2001-05.

Zarząd Fundacji Nasza Ziemia stanowią: Mira Stanisławska-Meysztowicz, Fundatorka i Prezes Zarządu Fundacji oraz Sławomir Brzózek, Wiceprezes Fundacji. Fundacja Nasza Ziemia posiada 20 stałych współpracowników w całej Polsce. W jej akcjach i programach każdego roku uczestniczy blisko 2 mln wolontariuszy!

Zarząd Fundacji Nasza Ziemia: Mira Stanisławska-Meysztowicz, prezes Zarządu, Sławomir Brzózek, wiceprezes Zarządu