Klimat Dla ZiemiiSzkoła z klimatem

Elektrownie wiatrowe

EKO

CENA

MOC

 

Energetyka wiatrowa to obecnie najszybciej rosnące niekonwencjonalne źródło energii. WWEA szacuje, że w roku 2010 osiągniemy poziom wytwarzania energii z wiatru rzędu 160.000 MW. Obecnie istnieje realna możliwość pozyskania 2 000 GW energii. Wraz rozwojem technologii wartość ta może wzrosnąć. Diagram pokazuje przyrost mocy elektrowni wiatrowej w kolejnych latach (w MW).

 

 

 

Wybudowaniu i eksploatacji elektrowni wiatrowej towarzyszy mała emisja dwutlenku węgla. Ma ona miejsce jedynie przy budowie elementów konstrukcyjnych wiatraka. Podczas jego eksploatacji elektrownia wiatrowa nie emituje już żadnych zanieczyszczeń do środowiska.

 

Wiele krajów na świecie docenia korzyści płynące z okiełznania siły wiatru. Według danych World Wind Energy Association do 1997r. do 2006r. produkcja energii wytwarzanej przez wiatr wzrosła, aż 10krotnie. Warto zwrócić szczególną uwagę na Niemcy, gdzie wytwarza się obecnie ok. 40% globalnej produkcji. Drugim krajem, który w szczególności wyróżnia się z zestawienia jest Brazylia, z ponad 7 krotnym rocznym wzrostem produkcji (2006).

Wirnik turbiny wiatraka o średnicy 50 m jest potencjalnie w stanie wyprodukować 50 MW. Dla porównania, moc dużej elektrowni węglowej wynosi 1000 MW. Żeby sprostać dużemu, energetycznemu zapotrzebowaniu, wiatraki organizowane są w tzw. farmy, liczące zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu urządzeń.

Woolnorth-FarmaWiatraków (Fotografia WWEA)

www.nrel.gov/

Elektrownie wiatrowe buduje się nie tylko na lądzie, ale też na morzach – na płyciznach i w deltach rzek. Siła wiatru nad morzem, a co za tym idzie, moc takich elektrowni może być kilka razy wyższa.

 

 

Za przykład może służyć budowana w estuarium Tamizy elektrownia wiatrowa London Array & Thanet o mocy 1300 MW. Ta jedna elektrownia dostarczy energii dla 1/3 Londynu.

Ale buduje się nie tylko wielkie elektrownie. W Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i innych krajach rozpowszechniają się także generatory „przydomowe”, które można wręcz kupić w supermarketach budowlanych. Przepisy często promują takie rozwiązania, czy to przez dotacje, czy przez ulgi podatkowe.

Główną wadą tego źródła energii jest jego sezonowość. Ryzyko wystąpienia ciszy wiatru i w konsekwencji stanięcia łopat obrotowych produkujących prąd oznacza, że wybierając potencjalne miejsce lokalizacji należy zwrócić uwagę na prędkości wiatrów na przestrzeni przynajmniej roku oraz zapewnić alternatywne źródła energii na czas przestoju wiatraków.

We współcześnie budowanych wiatrakach nowoczesne technologie pozwalają minimalizować natężenie wydawanych przez nie dźwięków zarówno słyszalnych jak i infradźwięków, które mogą powodować dyskomfort u ludzi mieszkających niedaleko elektrowni wiatrowych.

Pojawiają się głosy, że obrotowe skrzydła wiatraka zabijają ptaki, ale, z drugiej strony, niemieckie badania wykazują, że ptaki doskonale mogą przystosowywać się do nowo powstających w ich otoczeniu tego typu budowli, a omijanie ich w locie nie stanowi dla nich żadnego problemu.

Niektórzy zgłaszają też zastrzeżenia, że farmy wiatraków psują walory widokowe krajobrazu. Jeśli ktoś nie lubi widoku, obracających się ogromnych, kilkudziesięciu metrowych łopat to niewątpliwie jest to argument z którym trudno się kłócić. A przecież w mieście horyzont często mamy oddalony o kilkadziesiąt metrów i jest on zasłonięty dużo brzydszymi budynkami czy reklamami. A jak by Wam się podobała elektrownia węglowa za oknem? Też mogła by popsuć niejeden przepiękny widok, prawda?

O konsekwencjach dla zdrowia i klimatu nie wspominając...

Więcej na temat energetyki wiatrowej możesz się dowiedzieć na stronach:

http://www.elektrownie.tanio.net/historia.html [ historia wykorzystywania energii wiatru od 400 r. p.n.e ]

http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrownia_wiatrowa
http://www.wwindea.org [World Wind Energy Association]

http://www.ecbrec.pl/pl/historia.html

http://www.elektrownie-wiatrowe.org.pl