Klimat Dla ZiemiiSzkoła z klimatem

Energia geotermalna

EKO

CENA

 

MOC

Energia geotermiczna to energia wydobytych na powierzchnię ziemi wód geotermalnych. Energię tę zliczamy do kategorii energii odnawialnej, bo jej źródło – gorące wnętrze kuli ziemskiej – jest praktycznie niewyczerpalne.

W celu wydobycia wód geotermalnych na powierzchnię wykonuje się odwierty do głębokości zalegania tych wód. W pewnej odległości od otworu czerpalnego wykonuje się drugi otwór, którym wodę geotermalną po odebraniu od niej ciepła, wtłacza się z powrotem do złoża. Wody geotermiczne są z reguły mocno zasolone, jest to powodem szczególnie trudnych warunków pracy wymienników ciepła i innych elementów armatury instalacji geotermicznych. Energię geotermiczną wykorzystuje się w układach centralnego ogrzewania jako podstawowe źródło energii cieplnej. Drugim zastosowaniem energii geotermicznej jest produkcja energii elektrycznej. Jest to jednak opłacalne jedynie w przypadkach źródeł szczególnie gorących. Zagrożenie jakie niesie za sobą produkcja energii geotermicznej to zanieczyszczenia wód głębinowych, uwalnianie się radonu, siarkowodoru i innych gazów.

Geotermalnym „potentatem” jest Islandia – leży w jednym z najbardziej aktywnych wulkanicznie obszarów świata. Na Islandii działają trzy duże elektrownie geotermalne, które dostarczają około 17% energii elektrycznej dla wyspy. Niemal 90% budynków na Islandii jest ogrzewane za pomocą energii geotermalnej. Pierwszy duży system ciepłowniczy wystartował już w latach trzydziestych. Niektóre chodniki Reykjaviku są zimą podgrzewane!

 

Podstawowym minusem jest jednak to, że możliwość korzystania z energii geotermalnej uzależniona jest od położenia geograficznego, a dostępna moc w skali światowej to raptem 100 GW.