
AktualnościWydarzeniaEKO TeamKalkulator CO2 - nowy!!Efekt cieplarniany w liczbachCzłowiek i Ziemia - nasz wpływ na środowiskoEfekt cieplarniany - zrozumieć zjawisko i jego następstwaObserwowane zjawiska i ich konsekwencjeWnioski naukowców – raporty IPCCŹródła emisji gazów cieplarnianychCo będzie się działo w przyszłościCo można zrobić, aby zapobiec katastrofieSpojrzenie z drugiej strony – a może to lipa?Podsumowanie – pomóż wybrać Przyszłość!Co można zrobić dla klimatu?HumorO nasLinkiWspółpraca


Licznik odwiedzin: 24838001
Energia pływów oceanicznych
EKO |
![]() ![]() ![]() |
CENA |
![]() |
MOC |
![]() ![]() |
Oceany są cały czas w ruchu, falują, przypływy i odpływy zmieniają poziom morza i powodują powstawanie silnych lokalnych prądów. Ta energia mechaniczna może zostać przetworzona w energię elektryczną. Potencjał energetyczny możliwy do pozyskania z fal i pływów oceanicznych szacuje się na 2 000 GW.
Podstawowe rozwiązania bazują albo na wykorzystaniu energii fal

albo budowaniu podwodnych turbin w miejscach szybkich ruchów wody (np. tam, gdzie występują intensywne pływy oceaniczne). To drugie, szczególnie obiecujące, rozwiązanie jest podobne do turbin wiatrowych, tyle że obracanych przez ruch wody a nie powietrza.

http://home.clara.net/darvill/altenerg/images/MarineTurbines.jpg
Rozwiązania te charakteryzują się koniecznością poniesienia wysokich
nakładów podczas budowy, chociaż koszty eksploatacji są niewielkie. Od
strony ekonomicznej zwrot z inwestycji nie nastąpi w przeciągu wielu
lat, zniechęcając inwestorów do rozpoczęcia projektu. Wprowadzenie
podatku węglowego poprawiłoby atrakcyjność energetyczną tych
elektrowni.