EKO |
CENA |
|
MOC |
Potrzebujemy energii i ją produkujemy. Mikroorganizmy również. Potrafią także zmieniać związki chemiczne w inne. Być może te malutki organizmy pomogą rozwiązać nasz duży problem z energią i zanieczyszczeniami, dostarczając czystej energii odnawialnej.
Bakterie potrafią wytwarzać elektryczność, produkować będący dobrym biopaliwem etanol. Trwają prace nad stworzeniem za pomocą inżynierii genetycznej mikrobów nowego typu, wychwytujących dwutlenek węgla bezpośrednio z komina elektrowni i przekształcających go w gaz, który można wykorzystać do opalania kotła. Genetycy badają też możliwość stworzenia mikroorganizmów, które będą w stanie wytwarzać wodór, wykorzystując światło słoneczne w procesie fotolizy.
Lawrence Berkeley National Laboratory ogłosiło, że przygotowuje olbrzymi projekt badawczy zmierzający do opracowania efektywnej metody przetwarzania energii słonecznej w energię zmagazynowaną w biopaliwach.
Przy cenach ropy, przekraczających 80 dolarów za baryłkę, bioprzetwarzanie ma szansę upowszechnić się, zanim jeszcze powstaną specjalnie zaprojektowane mikroorganizmy. Firma GreenFuel z Cambridge w Massachusetts w USA http://www.greenfuelonline.com/ już dziś oferuje plantacje glonów, które przetwarzają do 40% emitowanego przez elektrownie dwutlenku węgla na surowiec do produkcji biopaliw. Firma stwierdza, że duża plantacja glonów, współpracując z elektrownią konwencjonalną o mocy 1000 MW jest w stanie dostarczyć ponad 150 tysięcy ton etanolu rocznie. Do pracy elektrowni węglowej o mocy 1000MW potrzeba rocznie ponad 3 miliony ton węgla, więc te 150 000 ton to nie jest aż tak wiele, ale jest to dopiero początek drogi.
http://whyfiles.org/shorties/204bact_energy/