Klimat Dla ZiemiiSzkoła z klimatem
Newsletter

Bądź na bieżąco? Zapisz sie do newslettera!

Partnerzy i przyjaciele
Partnerzy i przyjaciele
Licznik odwiedzin: 20988705

Pierwszy budynek ogrzewany ludzkim ciepłem w Szwecji

"Przez dworzec centralny przechodzi mnóstwo ludzi(...) Chcemy pozyskać część wytwarzanego przez nich ciepła, by pomóc w ogrzewaniu nowego budynku" - tłumaczy Karl Sundholm ze spółki Jernhuset. Zamiast wypuszczać przez otwarte okna ciepło produkowane w sposób naturalny przez każdego człowieka, będzie ono zbierane poprzez system wentylacji.

W nowym budynku powstaną biura, sklepy oraz hotelik, a wszystko ma być gotowe do użytku na początku 2010 roku. Za pomocą ciepła ludzkiego ciała ogrzewana będzie woda, która następnie popłynie rurami z dworca do dobudowanej części. W przyszłości pozwoli to zaoszczędzić pieniądze, które trzeba by wydać na utrzymywanie odpowiedniej temperatury w nowopowstałym gmachu.

"Technologia jest stara, ale zostanie użyta w nowy sposób. Wszystko sprowadza się do rur, wody i pomp, ale, o ile nam wiadomo, nikt jeszcze nie wykorzystywał tej technologii w taki sposób" - oznajmił Sundholm, podając jednocześnie wyliczenia wskazujące na możliwość zmniejszenia kosztów ogrzewania o 20 proc.

System ma kosztować około 200 tys. koron szwedzkich (21,1 tys. euro). "Jak na tak wielki budynek, który będzie kosztować kilkaset milionów koron, nie jest to duży wydatek" - dodał Sundholm.

Sztokholm od dawna stawia na ekologiczne rozwiązania i technologie. W szwedzkiej stolicy od kilku lat trwa przebudowa dzielnicy Hammarby Sjöstad, która ma z niej uczynić w pełni ekologiczną przestrzeń miejską. Funkcjonowanie dzielnicy oparte jest w głównej mierze na odnawialnych źródłach energii oraz najnowszych technologiach oczyszczania wody i gospodarki odpadami. Budynki ogrzewa się za pomocą energii słonecznej, pomp ciepła oraz biogazu uzyskanego dzięki spalaniu śmieci i osadów pościekowych. Biogaz jest również rozprowadzany na stacjach benzynowych jako paliwo. Woda deszczowa jest oczyszczana lokalnie i odprowadzana do jeziora, co nie powoduje obciążenia głównej oczyszczalni ścieków.

W Hammarby Sjöstad rozwija sie również ekologiczny transport – po dzielnicy kursuje szybki tramwaj Tvärbanan. Części północną i południową łączy regularnie kursujący stateczek. Rozrasta się sieć ścieżek pieszych i rowerowych. Buduje się specjalne, roślinne ekodukty, umożliwiające zwierzętom przejście nad trasami szybkiego ruchu.
Władze dzielnicy bardzo dbają również o właściwą edukację ekologiczną mieszkańców.
Wzorowane na sztokholmskim modelu kompleksowe ekologiczne rozwiązania powstają już w holenderskich i hiszpańskich miastach.