Klimat Dla ZiemiiSzkoła z klimatem
Newsletter

Bądź na bieżąco? Zapisz sie do newslettera!

Partnerzy i przyjaciele
Partnerzy i przyjaciele
Licznik odwiedzin: 24838038

Szukanie igły w stogu śmieci
czwartek 2014-04-10

Już ponad trzy tygodnie świat poszukuję samolotu malezyjskich linii lotniczych Malaysian Arlines lotu nr MH370 bez żadnego znaku ani części samolotu ani żadnej z 239 ofiar. Natomiast to, co na okrągło jest znajdowane, nawet w najbardziej odległych zakątkach oceanu to odpady wszelkiego rodzaju.

Natychmiast po zaginięciu samolotu dnia 8 marca, zidentyfikowano dwa niezależne wycieki ropy na południowej części Morza Chińskiego. Dzień później zidentyfikowano dwa pływające po morzu obiekty 700 mil dalej. Flota poszukująca wraku samolotu dopłynęła do nich i okazało się, że są to wyrzucone do morza części kutra rybackiego. Świat czekając na wieści o znalezieniu wraku samolotu, dowiaduje się jak dużo „śmieci” pływa po wodach oceanu.

Pewnie niektórzy z was słyszeli o zamkniętej przez prądy strefy na Pacyfiku (wielkości Francji), gdzie komasują się niezliczone ilości odpadów, głównie plastiku. Okazuje się, że na całym świecie znajduje się pięć takich stref: po dwie na Pacyfiku i Atlantyku i jedna na Oceanie Indyjskim. Zaintereswanych zachęcam do obejrzenia krótkiego filmiku pokazującego jak wyżej opisane strefy rosły w... śmieci w ostatnich latach.

Jako, że strefy te znajdują się daleko od cywilizacji, rzadko temat ten trafia do gazet. Ostatnie badanie amerykańskiej organizacji prawniczej na rzecz ochrony środowiska NRDC sugerują, że co roku do oceanów trafia 20 milionów ton odpadów. Od katastrofy minął już miesiąc, więc bardzo możliwa jest sytuacja, że ekipa poszukująca wraku, zwyczajnie przeszukuje wielkie stóg „śmieci”, aby znaleźć przysłowiową igłę.

Oczywiście zagrożenia dla morskich ekosystemów kryjące się za tym zjawiskiem są nimal niepoliczalne, zaczynając od zjadania przez żółwie morskie torebek plastikowych (dla nich wyglądają jak meduzy), a kończąc na procesie eutrofizacji, czyli nadmiernego zanieczyszczenia wód azotem i fosforem pochodzącymi od nawozów wykorzystywanych do rolnictwa.

Możliwe, że wrak samolotu MH370 nigdy nie zostanie znaleziony, ale floty poszukujące biją na alarm, że nasza cywilizacja musi się zderzyć z innym problemem. Czas najwyższy coś z tym zrobić. Zapraszam do odwiedzenia strony w języku angielskim dotyczącej wyżej opisanych stref: http://5gyres.org.

Dodaj komentarz do artykułu
Twoje IP: 3.236.237.61
Przepisz podany tekst