Klimat Dla ZiemiiSzkoła z klimatem
Newsletter

Bądź na bieżąco? Zapisz sie do newslettera!

Partnerzy i przyjaciele
Partnerzy i przyjaciele
Licznik odwiedzin: 23047486

Wojny też wpływają na atmosferę
środa 2008-02-20
Ludzkość miała taką możliwość podczas II Wojny Światowej. Wystarczy tylko rzut oka na wykres temperatury powstały z danych pochodzących ze wszystkich pracujących wówczas posterunków meteorologicznych, aby dowiedzieć się, jak potężny wpływ ma człowiek na atmosferę, o wiele większy niż nam się to może wydawać. Omawiany wykres odchylenia temperatury od normy zamieszczamy pod artykułem. Wynika z niego, że od 1939 roku, a więc od momentu rozpoczęcia się II Wojny Światowej, globalna temperatura pierwszy raz od 1880 roku zaczęła być wyższa od średniej wieloletniej. Wówczas też pojawiły się pierwsze symptomy globalnego ocieplania się klimatu na Ziemi. W 1940 roku średnia temperatura na świecie była już wyższa od średniej o 0,25 stopnia Celsjusza, także w kolejnych latach działań wojennych ta tendencja się utrzymywała. Dokładnie w 1944 roku, na kilka miesięcy przed zakończeniem się wojny, nastąpił gwałtowny spadek temperatury. Średnia temperatura na Ziemi była o 0,1 stopnia niższa od średniej wieloletniej.

Za bardzo wyraziste zarysowanie się II Wojny Światowej w klimacie Ziemi odpowiedzialne były najróżniejszego typu ciężkie zanieczyszczenia atmosfery, pochodzące z gigantycznych pożarów i wybuchów w jakie wojna obfitowała. Doliczyć też trzeba olbrzymią masę samolotów, które zanieczyszczały atmosferę w sposób bezpośredni. Groźne gazy cieplarniane wydzielane do atmosfery spowodowały swoiste podgrzewanie się jej, co skutkowało gwałtownym wzrostem średniej globalnej temperatury i znacznym ociepleniem się klimatu.

Kolejne lata przyniosły już wyraźniejszą tendencję do dalszego ocieplania się klimatu, które najsilniej obserwowane jest właśnie obecnie, gdy średnia temperatura na świecie sięga już 0,7 stopnia powyżej średniej wieloletniej. Za ostateczny moment początku globalnego ocieplania się klimatu uznaje się kres lat 70., gdyż odtąd nigdy więcej nie było spadku globalnej temperatury poniżej średniej. Poniżej omawiany wykres temperatury z oznaczonym okresem ocieplenia klimatu podczas II Wojny Światowej.

 

Źródło: www.twojapogoda.pl

 

Dodaj komentarz do artykułu
Twoje IP: 3.235.65.220
Przepisz podany tekst