Klimat Dla ZiemiiSzkoła z klimatem
Newsletter

Bądź na bieżąco? Zapisz sie do newslettera!

Partnerzy i przyjaciele
Partnerzy i przyjaciele
Licznik odwiedzin: 23047496

Zbiory ryżu w cieniu zmian klimatycznych
wtorek 2008-04-22

Olbrzymie chmury burzowe mające średnicę często nawet ponad pół tysiąca kilometrów wywołują zmiany ciśnienia, które z kolei są silnie związane z wiatrem. Wichury wraz z ulewami i gradobiciami skutecznie uszkadzają uprawy na polach, ich ofiarą padają również, a może i głównie, plantacje ryżu.

Na południowym wschodzie Azji, czyli na Półwyspie Indochińskim, corocznie w maju tuż przed pierwszymi ulewami monsunowymi szczytuje fala upałów. Obecnie w ciągu dnia termometry pokazują od 35 do ponad 40 stopni. Przy tak wysokiej temperaturze zarówno burze, jaki i ulewy oraz wichury są naprawdę gwałtowne. O podobnych zdarzeniach będziemy słyszeć aż do października, czyli do początku pory suchej.

W tym regionie Azji okres wegetacyjny trwa cały rok. W związku z tym istnieje możliwość uzyskiwania dwóch, a nawet w niektórych regionach, trzech zbiorów ryżu w roku. Właśnie teraz zbiory ryżu są najbardziej obfite, sprzyjają temu upały i wilgoć. Jednak coraz częściej zdarza się, że zbiory nie są takie na jakie mieszkańcy liczyli. To wiąże się z postępującymi zmianami klimatycznymi.

W ostatnich dniach naukowcy opublikowali raport dotyczący przyszłości plantacji ryżowych w Tajlandii, która jest największych eksporterem ryżu na świecie, a także w Indonezji i Chinach. W tych krajach z powodu wzrastającego poziomu mórz plantacje ryżowe położone w deltach rzek, na wybrzeżach, będą się systematycznie zmniejszać. Rolnicy będą otrzymywać nawet tylko 25 procent obecnej normy plonów. Zbiory częściej będą niszczone przez powodzie, a oprócz tego ich obfitość będzie ograniczana przez częstsze fale upałów, susze i powodzie.

W ostatnich latach obserwuje się częste popadanie pogody w skrajności. Przykładowo w Tajlandii po największej od lat suszy nadeszły dramatyczne powodzie. Chociaż oba zjawiska są wobec siebie sprzeczne, to jednak jak się można przekonać mogą następować po sobie na przemian przez dłuższy okres. To bardzo niekorzystnie wpływa na delikatne uprawy, zwłaszcza ryżu, który w Azji jest podstawą żywienia. Naukowcy ostrzegają, że problem z brakiem żywności będzie się pogłębiał, a to może oznaczać, że mimo postępu gospodarczego w przyszłości zmiany klimatyczne doprowadzą do powrotu takiego zjawiska jak klęska głodu na skalę większą niż kiedykolwiek.

źródło: twojapogoda.pl


Czytaj o wzroście mocy burz i huraganów.

Co możesz zrobić dla klimatu?

Dodaj komentarz do artykułu
Twoje IP: 3.235.65.220
Przepisz podany tekst