Klimat Dla ZiemiiSzkoła z klimatem
Newsletter

Bądź na bieżąco? Zapisz sie do newslettera!

Partnerzy i przyjaciele
Partnerzy i przyjaciele
Licznik odwiedzin: 25920334

Kongres „Rola miast w kształtowaniu środowiska - wpływ na kształt klimatu”
środa 2008-09-24
Jednym z najważniejszych obecnie problemów, przed którymi stoją samorządy, to bezpieczeństwo dostaw energii, koszty zaopatrzenia w energię oraz ochrona klimatu, jako wdrażany w Unii Europejskiej program. Miasta zużywają 75% energii oraz emitują 80% zanieczyszczeń i od polityki miast w tym zakresie, w dużej mierze zależy realizacja przyjętego w UE programu „3x20”.

Mając tego świadomość Komisarz UE ds. Energii Andris Piebalgs, zainicjował w bieżącym roku we współpracy z Energie Cités Europa, program Covenant of Mayors (Porozumienie Burmistrzów), a założenia tego programu zostaną przedstawione w czasie Kongresu przez przedstawiciela Komisji Europejskiej. Ponadto zaprezentujemy realizację projektów obydwóch stowarzyszeń jak i dokonania Bielska-Białej w zakresie zarządzania energią oraz współpracy krajowej i międzynarodowej.

Bezpośrednie skutki zmian klimatycznych niektóre nasze gminy już boleśnie odczuwają, inne zostaną dotknięte tym pośrednio. Najważniejszym jednak czynnikiem ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery jako podstawowej przyczyny anomalii klimatycznych, jest zmniejszenie poziomu zużycia energii.
Miasta skupione w Polskiej Sieci Energie Cités, oraz ponad 150 miast europejskich stowarzyszonych w Energie Cités Europa, mają bogate doświadczenia realizacji projektów racjonalnego zużycia energii, wdrażania programów edukacyjnych i promocyjnych.

Realizowane przez różne miasta projekty mające wpływ na ograniczenie emisji CO2, będą miały coraz istotniejsze znaczenie wobec limitów emisyjnych, a co za tym idzie możliwej znaczącej podwyżce cen energii. Nie możemy jako samorządowcy przejść obojętnie nad tym zagadnieniem, gdyż dotknie to wszystkich mieszkańców i podmioty gospodarcze na naszych terenach. Dlatego wymiana doświadczeń w ramach współpracy krajowej i międzynarodowej nabiera coraz większego znaczenia. Stąd również pojawia się szansa wpisania  się w projekty umożliwiające transfer wiedzy jak i środków finansowych. Za realizację założonej polityki Unii Europejskiej będzie odpowiadał Rząd RP, ale skutki odczują mieszkańcy gmin, których reprezentują samorządy. Dobra współpraca, podnoszenie kwalifikacji kadr w samorządach oraz szerokie działania edukacyjne i promocyjne mogą te skutki znacząco złagodzić.

W czasie Kongresu będą prezentowane w formie plansz osiągnięcia wielu europejskich miast, a możliwość bezpośredniego zapoznania się ze szczegółami programów stworzy dodatkową szansę włączenia polskich jednostek samorządowych w ten europejski i światowy ruch ochrony klimatu.
Wobec tego, że tegoroczna planowana na grudzień światowa konferencja klimatyczna ma się odbyć w Poznaniu, będzie to miało tym bardziej ważną wymowę.

Zapraszamy więc do udziału w Kongresie i do współpracy przy projektach zmniejszających koszty realizacji zadań samorządowych, chroniących jednocześnie klimat naszego Globu!

Więcej informacji

Dodaj komentarz do artykułu
Twoje IP: 3.236.116.27
Przepisz podany tekst