Klimat Dla ZiemiiSzkoła z klimatem
Newsletter

Bądź na bieżąco? Zapisz sie do newslettera!

Partnerzy i przyjaciele
Partnerzy i przyjaciele
Licznik odwiedzin: 20988018

Akra bez krawata
wtorek 2008-08-26

Zaplanowane na 21-27 sierpnia spotkanie otworzy uroczyście Prezydent Ghany, John Kufuor. Celem obrad będzie osiągnięcie dalszego postępu na drodze do międzynarodowego porozumienia pod szyldem Konwencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych oraz zbliżenie stanowisk państw-uczestników. Jest to ostatnia możliwość w kalendarzu przedsesyjnych spotkań UNFCCC przygotowujących do trudnych negocjacji podczas COP 14.

Z perspektywy organizacji poznańskiej konferencji spotkanie w Akrze ma duże znaczenie. Ponad 1000 uczestników będzie mogło zapoznać się ze stanem przygotowań, które zostaną zaprezentowane przez polską delegację podczas obrad Biura Konferencji Stron (składającego się z Prezydenta COP 13 oraz przedstawicieli regionów) oraz briefingu zaplanowanego 22 sierpnia. Na czele przedstawicieli zespołu merytorycznego i logistycznego przygotowujących COP 14 w Polsce stanie Podsekretarz Stanu, Minister Janusz Zaleski. Aktualny stan przygotowań przedstawi Szefowa Zespołu ds. organizacji COP 14, Małgorzata Snarska. Reprezentujący władze Poznania Prezydent Tomasz Kayser zapozna uczestników z atrakcjami, jakie miasto przygotowuje dla uczestników szczytu. W spotkaniu weźmie udział również Janusz Reiter, Ambasador ds. Klimatu. Równolegle prowadzone będą liczne spotkania bilateralne z reprezentantami państw – uczestników COP 14.

Wyjątkowo podczas spotkania w Akrze nie będą obowiązywały sztywne zasady dotyczące stroju. Ze względu na tropikalny klimat Ghany, uczestnicy i pracownicy Sekretariatu UNFCCC, organizatora spotkania, będą mogli dostosować ubiór do warunków pogodowych i tuż po ceremonii otwarcia zdjąć krawaty i marynarki. Ten lepszy klimat do negocjacji pozwoli także ograniczyć używanie klimatyzacji, emitującej znaczne ilości CO2 do atmosfery.

Spotkanie przygotowawcze do wieńczącego całoroczny wysiłek negocjacyjny COPu, odbywają się za każdym razem w innej części świata, co gwarantuje równy dostęp uczestników do udziału w nich. Ghana - państwo w Afryce Zachodniej, po raz pierwszy gości spotkanie Konwencji Klimatycznej. Jest to trzecie spotkanie w kalendarzu obrad ONZ o tej randze. Odbywa się ono w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym w Akrze (AICC).

źródło: www.cop14.gov.pl