Klimat Dla ZiemiiSzkoła z klimatem
Newsletter

Bądź na bieżąco? Zapisz sie do newslettera!

Partnerzy i przyjaciele
Partnerzy i przyjaciele
Licznik odwiedzin: 25663422

Jak bezpiecznie obchodzić się z żarówkami energooszczędnymi

Wszystko wynika z faktu, że energooszczędne żarówki zawierają niebezpieczną dla człowieka i zwierząt rtęć. Gdy zdarzy nam się zbić taką żarówkę, powinniśmy wyjść z pokoju na ok. 15 minut. Pozwoli nam to uniknąć ewentualnej reakcji alergicznej naszego organizmu, objawiającej się najczęściej wysypką. Należy pamiętać, aby resztki szkła zbierać w rękawiczkach i nie wyrzucać ich do pojemnika na ogólne odpady. Najlepiej, jeżeli wyrzucimy resztki do specjalnych koszy przeznaczonych na zużyte baterie i akumulatory. Dzięki temu resztki naszej żarówki zostaną bezpiecznie zneutralizowane, a rtęć nie dostanie się do wód powierzchniowych. Z tego samego powodu nie należy przy sprzątaniu stłuczonej żarówki używać odkurzacza.


Zużyte żarówki energooszczędne możemy oddać do sklepu, jeżeli jednocześnie kupimy nową. Nie musimy przy tym nabywać produktu tej samej firmy. W każdej chwili możemy w bezpieczny sposób oddać żarówki organizacjom odzysku (np. ElektroEko).


W Polskich mieszkaniach świeci ponad 240 milionów żarówek Powszechne instalowanie żarówek energooszczędnych pozwoli zmniejszyć znacząco emisję CO2 a tym samym ograniczyć niekorzystne zmiany klimatu. Jak z każdą nową rzeczą, także i z tą musimy nauczyć się żyć, uwzględniając specyficzne zasady użytkowania. Im więcej wiemy, tym lepiej będziemy mogli korzystać z dobrodziejstw techniki.