Klimat Dla ZiemiiSzkoła z klimatem
Newsletter

Bądź na bieżąco? Zapisz sie do newslettera!

Partnerzy i przyjaciele
Partnerzy i przyjaciele
Licznik odwiedzin: 26547979

Czy balony pomogą oczyścić powietrze w Krakowie?
wtorek 2013-12-10


Jakość powietrza w Krakowie pozostawia wiele do życzenia.

W stolicy Małopolski studiuje 182 tysiące studentów i jeśli co czwarty z nich jeździ autem na uczelnię, to na drogach mamy 45,5 tysiąca studenckich aut. A jeśli każdy jedzie w aucie sam, to aż 136,5 tysiąca miejsc w autach jest wolnych! A jak wiadomo, spaliny z aut mocno przyczyniają się do zanieczyszczenia krakowskiego powietrza. Czy można coś z tym zrobić?

Kiedy będziemy mogli oddychać czystym powietrzem w Krakowie? Dopiero wtedy, gdy po mieście poruszać się będziemy głównie pieszo lub za pomocą wspólnych przejazdów. Dlatego też największy portal carpoolingowy w Polsce otodojazd.pl i Polska Zielona Sieć zorganizowali wyjątkową ekologiczną akcję. Na parkingu Uniwersytetu Jagiellońskiego i przy Akademii Górniczo-Hutniczej do lusterek zaparkowanych samochodów doczepiano specjalne balony z hasłem „Nie woź powietrza, oczyść powietrze!”.

– Pomysł na akcję wyłonił się z wciąż dopływających do nas raportów o złym stanie powietrza w Krakowie – mówi Karolina Kubara, rzecznik serwisu otodojazd.pl. – Chcąc dorzucić swoją cegiełkę na rzecz ochrony środowiska, zwracamy uwagę młodych ludzi na szkodliwe skutki spalin samochodowych, zachęcając ich do organizowania wspólnych przejazdów. Dzięki takim praktykom przyczyniamy się do zmniejszenia liczby aut na drogach, a tym samym redukujmy emisję dwutlenku węgla – dodaje.

Źródło artykułu i zdjęcia: ekologia.pl

Co nam da wykorzystanie w pełnym stopniu efektywności energetycznej?
wtorek 2013-12-10
Jak napisał serwis rynekinfrastruktury.pl już za siedem lat – zgodnie z unijnymi wymogami – wszystkie nowe budynki mają mieć niemal zerowe zużycie energii.

Dziś w Polsce jest ono w przeliczeniu na metr kwadratowy nawet pięciokrotnie wyższe niż w standardach zachodnich. Eksperci podkreślają, że efektywność energetyczna, w tym m.in. termomodernizacja budynków oraz energetyka rozproszona i odnawialna to rozwiązania tanie i ekologiczne, dzięki którym można przestawić polską gospodarkę na niskoemisyjną.


– Złotym środkiem, „piątym paliwem’’ jest oszczędność energii. Jesteśmy w stanie w Polsce przeprowadzić termomodernizację, nasze stare budynki zużywają ogromne ilości energii – mamy nawet pięciokrotnie wyższe zużycie kWh na metr kwadratowy niż jest to w standardach zachodnich – mówi Newserii Biznes Jakub Gogolewski, koordynator ds. energii CEE Bankwatch Network/ Polska Zielona Sieć.

Według Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE) zużycie energii na metr kwadratowy powierzchni w Polsce jest na poziomie około 120 do 300 kWh rocznie, podczas gdy w rozwiniętych państwach zachodnich jest to około 50 KWh. Zgodnie z unijną dyrektywą do 31 grudnia 2020 roku wszystkie nowe budynki mają mieć niemal zerowe zużycie energii. Natomiast te zajmowane przez władze publiczne oraz będące ich własnością – po 31 grudnia 2018 roku.

– Wykorzystanie w pełnym stopniu efektywności energetycznej do 2050 roku, pozwala zaoszczędzić całkowite zużycie energii w Polsce, łącznie z ropą, węglem i gazem, na 8 lat. To jest olbrzymi potencjał – mówi Jakub Gogolewski powołując się na publikację Instytutu Na Rzecz Badań Strukturalnych i Instytutu na Rzecz Ekorozwoju „Niskoemisyjna Polska 2050”.

Ekspert przypomina, że w ciągu najbliższych lat Polska musi wymienić przestarzałe elektrownie na nowe, bardziej wydajne, a jednocześnie emitujące mniej dwutlenku węgla. Według Europejskiej Agencji Środowiska wśród dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż sześć jest polskich, a Kraków zajmuje trzecią pozycję. Zdaniem Jakuba Gogolewskiego w miejsce starych bloków warto postawić elektrownie wiatrowe, biogazownie i inne odnawialne źródła energii.

– W Polsce stygmatyzuje się energię odnawialną jako wiatraki, a jest to tylko jeden ze sposobów jej wytwarzania i wcale nie oznacza to, że jest najlepszy. Akurat w tym momencie jest dosyć konkurencyjny cenowo. Niemcy i Dania oddały swoim obywatelom możliwość wyprodukowania energii na własny użytek, tzw. energetyki prosumenckiej. I 41 proc. energetyki odnawialnej w Niemczech jest w posiadaniu społeczności, gmin, farmerów. W Polsce dopiero się to zaczyna, natomiast mamy do dyspozycji biogazownie, które są wielką szansą dla terenów rolniczych, są małe elektrownie biomasowe, możemy korzystać z pomp ciepła – mówi Jakub Gogolewski.

Źródło: EkoNews.com.pl

Polacy a sprawy energetyki odnawialnej
poniedziałek 2013-12-09

Ponad 10 tys. osób w manifestacji poparcia dla energetyki odnawialnej – tak wyglądał tydzień temu Berlin.

W piątek 6 grudnia br. na podobną pikietę w Warszawie przyszły dwie osoby. Polacy nie pokochali energetyki odnawialnej? – Na to pytanie odpowiada Bartłomiej Derski z portalu WysokieNapiecie.pl.

Sobotnia demonstracja w Berlinie, na którą przyszło od 10 do 16 tys., była odpowiedzią na plany niemieckiego rządu, który w podpisanej właśnie umowie koalicyjnej chce nieznacznie spowolnić Energiewende – czyli niemiecką rewolucję energetyczną zakładającą zastępowanie elektrowni jądrowych i węglowych odnawialnymi źródłami energii (OZE).

Podobne plany – ograniczenia wsparcia energetyki odnawialnej – ma także polski rząd. Dlatego wczoraj podobną manifestację" chcieli urządzić pod kancelarią premiera zwolennicy rozwoju "zielonej" energetyki w Polsce. Data nie była przypadkowa, bo dokładnie trzy lata temu minął termin do którego Polska powinna była wdrożyć unijną dyrektywę o promocji OZE. Na demonstrację zapraszali m.in. Ryszard Kalisz i posłowie Twojego Ruch Janusza Palikota.

Warszawska manifestacja bynajmniej nie powtórzyła berlińskiego sukcesu. Oprócz organizatorów przyszły zaledwie dwie osoby.

– Aż trudno mi uwierzyć w to, że pod kancelarią premiera, za wyjątkiem dwóch osób, zabrakło przedsiębiorców związanych z branżą energetyki odnawialnej. Ustawa o OZE to niepowtarzalna szansa dla czystego biznesu – mówi Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu, współorganizator pikiety – Część przedstawicieli branży przekonuje, że zamiast manifestować lepiej negocjować w gabinetach. Tymczasem widać, że rząd od kilku lat zwodzi i przedsiębiorców i zwykłych ludzi, którzy chcieliby zainwestować we własne odnawialne źródła energii.

Źródło: EkoNews

Radioaktywny wyciek z kopalni uranu w Australii
poniedziałek 2013-12-09
W kopalni uranu Ranger na północy Australii doszło do wycieku radioaktywnych substancji, który już nazywany jest przez niektórych jednym z najgorszych wypadków jądrowych w historii kraju.



Operator obiektu – firma Energy Resources of Australia (ERA) doniosła, że pracownicy odkryli uszkodzenie pojemnika na radioaktywne substancje i zdążyli się ewakuować zanim doszło do masowego uwolnienia się niebezpiecznej cieczy.

Operator twierdzi, że powstrzymał rozprzestrzenianie się radioaktywnej mieszaniny wody i błota. Może ona stanowić zagrożenie dla pobliskiego Parku Narodowego Kakadu.

Głębokie zaniepokojenie sytuacją wyraziło Centrum ds. Środowiska Terytorium Północnego i Stowarzyszenie Aborygenów Gundjeihmi – pierwotnych mieszkańców skażonych terenów.

Australia nie posiada elektrowni jądrowych, jednak kraj wydobywa i eksportuje uran. Po katastrofie jądrowej w Fukushimie w Australii podniosły się głosy, że wydobycie i eksport surowca nie jest etyczny ze względu na to, że zwiększa ryzyko katastrof jądrowych.

Wypadek w Australii jest kolejnym faktem podważającym bezpodstawną promocję energetyki jądrowej pod hasłem, że jest rzekomo ekologiczna.

Źródło: poznajatom.org

Dobry klimat. 5 grudnia kolejna konferencja regionalna, tym razem na Pomorzu.
wtorek 2013-12-03
Możliwości dofinansowania projektów związanych z ochroną klimatu w latach 2014-2020 będą tematem kolejnej konferencji klimatycznej, tym razem na Pomorzu.


5 grudnia 2013 roku w Chmielnie koło Kartuz (Oaza Zdrowia, Wichrowe Wzgórze 13) odbędzie się regionalna konferencja klimatyczna realizowana w ramach projektu „Dobry klimat dla powiatów”.

Organizatorami są Instytut na rzecz Ekorozwoju i Związek Powiatów Polskich. Zapraszają wszystkich lokalnych dziennikarzy do wzięcia udziału w tej konferencji, na którą zostają także zaproszeni starostwie oraz inne osoby z administracji województwa pomorskiego.

Wszyscy dowiedzą się o możliwościach dofinansowania projektów związanych z ochroną klimatu z dotacji unijnych w latach 2014-2020 oraz o istniejących źródłach wsparcia finansowego na tego typu działania w Polsce.

Zaproszeni na konferencję eksperci doradzą samorządowcom, w jaki praktyczny sposób powinni rozpocząć na swoim terenie działania związane z ochroną klimatu, jak gminy i powiaty mogą ze sobą w tym zakresie współpracować oraz jakie uzyskają korzyści na poziomie gospodarczym, społecznym oraz poprawy zdrowia mieszkańców swojego regionu.

Źródło: samorzad.pap.pl

OZE i atom zastąpią węgiel
wtorek 2013-12-03
Polska, jak większość Państw stara się, aby OZE stały się jednym z ważniejszych elementów gospodarki energetycznej kraju.



Możliwe będzie oparcie sektora energetycznego na odnawialnych źródłach energii (OZE). Przejście z energetyki węglowej w kierunku nieemisyjnej, opartej o OZE czy atom, to długotrwały proces - mówi Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki.

Zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne kraju, tworzy miejsca pracy oraz obniża emisyjność gospodarki – podkreśla Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki.

 Wicepremier Janusz Piechociński podkreśla, że dzięki odpowiednim zapisom przygotowywanej w Ministerstwie Gospodarki „Polityki Energetycznej Polski do 2050 roku” możliwe będzie oparcie sektora energetycznego na odnawialnych źródłach energii. Pozwoli to również na efektywne gospodarowanie złożami paliw kopalnych, które ulegają wyczerpaniu.

- Teraz podstawą bezpieczeństwa energetycznego Polski są krajowe zasoby węgla. W kolejnych dziesięcioleciach będzie to OZE, a więc biomasa, biogaz, energia słoneczna i energia wiatrowa na lądzie i morzu – wyjaśnia Janusz Piechociński.

Zaznacza jednak, że przejście z energetyki węglowej w kierunku nieemisyjnej, opartej o OZE czy atom, to długotrwały proces, który wymaga dobrej strategii politycznej, gospodarczej, zapewnienia odpowiednich podstaw prawnych oraz źródeł finansowania.

– Energetyka jest branżą niezwykle mocno oddziałującą na wszystkie dziedziny naszego życia. Dlatego wszelkie zmiany w tym sektorze należy przygotowywać z odpowiednią starannością i wyprzedzeniem – podkreśla Janusz Piechociński.

Źrodło: wnp.pl