Klimat Dla ZiemiiSzkoła z klimatem
Newsletter

Bądź na bieżąco? Zapisz sie do newslettera!

Partnerzy i przyjaciele
Partnerzy i przyjaciele
Licznik odwiedzin: 25920375

Topnienie lodowców

Lodowce w stałych warunkach klimatycznych są w stanie równowagi, ani znacząco nie rosną, ani nie maleją. Wzrost temperatury powoduje topnienie i cofanie się lodowców. Masa lodowców i ich bezwładność termiczna są duże, topnienie lodowców jest więc zjawiskiem powolnym, potrzeba całych dekad, żeby zmiany stały się ewidentne. Okazuje się, że skala zmian już obecnie, przy dopiero rozpoczynającym się ocieplaniu klimatu, jest porażająca. Na zdjęciach znajduje się szereg obrazów tych samych miejsc dzisiaj i kilkadziesiąt lat temu. Tam, gdzie wcześniej był lodowiec, nierzadko kilkudziesięciometrowej grubości, dziś widać jeziora lub gołą skałę...

Ten lodowiec na Alasce miał ponad 70 metrów grubości...


www.globalwarmingart.com

 

Ten lodowiec już przestał istnieć...

 


www.globalwarmingart.com

 

Sławny, położony w USA Park Narodowy Glacier, znika w oczach. Liczba lodowców spadła ze 150 w 1850 roku do zaledwie 27 obecnie.

Lodowiec Grinnell. Kolejne zdjęcia pokazują jego widok w 1938, 1981, 1998 i 2005 roku.

 www.nrmsc.usgs.gov
 

Animacja pokazuje zmiany w pokrywie lodowej i piętrach roślinności w okresie 1850-2100. Kadry do 2000 roku obrazują zmiany historyczne, późniejsze kadry są symulacją związaną z przewidywanymi zmianami klimatu.

 

Przewiduje się, że do roku 2030 w parku lodowców nie pozostanie ani jeden lodowiec...

Zmiany nie ograniczają się wyłącznie do terytorium Ameryki Północnej. Zdjęcia pokazują lodowiec w Patagonii. W 1928 roku i dziś.


www.greenpeace.org

 

Lodowce znikają również w Europie. Zdjęcia pokazują cofanie się lodowców w Szwajcarskich Alpach.

 

Już dziś wiele nisko położonych ośrodków narciarskich ma trudności finansowe. Ze względu na postępujące ocieplenie, banki uważają inwestowanie w nie pieniędzy za niecelowe i odcięły dopływ kredytów na te cele. Wiele ośrodków narciarskich zostanie wkrótce zamkniętych.