Klimat Dla ZiemiiSzkoła z klimatem

Argumenty przeciwko

Przeciwko globalnemu ociepleniu przytacza się szereg argumentów, poczynając od teorii spiskowych:

 • Klimatolodzy mają w tym interes. Dzięki temu dostają miliony na badania, a im ktoś przedstawi bardziej katastroficzną teorię, tym staje się sławniejszy. Wątpiący naukowcy są pacyfikowani przez resztę jajogłowych.
 • Globalne ocieplenie to idące w miliardy interesy. Zarabiają na wiatrakach, ogniwach słonecznych, sadzeniu drzew i diabli wiedzą, czym jeszcze.
 • Globalne ocieplenie wymyśliła Margater Thatcher, kiedy w Anglii strajkowali górnicy, a ona szukała argumentów do zamknięcia kopalni
 • To przeciwko biednym, by spowolnić ich rozwój. Jak zakażemy im rozwoju przemysłu, to nigdy nas gospodarczo nie dogonią...

Przytoczone argumenty brzmią może śmiesznie, ale dużo poważniejszy wpływ na świadomość globalnego ocieplenia mają przedstawione dalej argumenty naukowe sceptyków. Dają one amunicję wszystkim tym, którzy wolą żyć w przekonaniu, że globalne zmiany klimatu nie są żadnym zagrożeniem. Wystarczy je przeczytać i w dyskusji przytoczyć osobie, która rzeczywiście martwi się zagrożeniami dla klimatu i pif-paf – gość jest załatwiony na amen. Jeśli nawet takimi argumentami nie przekonamy ekologa, to poczujemy, że wygraliśmy dyskusję, a postronni słuchacze również dojdą do wniosku, że globalne ocieplenie to w najlepszym razie dyskusyjna hipoteza nadająca się do dyskutowania przez nie mających nic lepszego do roboty jajogłowych, a nie śmiertelne zagrożenie, które grozi przyszłości ich i ich dzieci.

 

W Internecie jest wiele stron, na których można znaleźć argumenty przedstawiające globalne ocieplenie jako lipę. Przykładami są tu na przykład.

Wszystkim zainteresowanym odmiennym punktem widzenia polecamy też film „The Global Warming Swindle” („Globalne ocieplenie - oszustwo”).

Poniżej umieściliśmy kilka częściej spotykanych, między innymi w tym filmie, stwierdzeń. Kto zgadnie, które z tych stwierdzeń, to prawda?

 • rzeczywiście ostatnia zima była w Polsce bardzo ciepła, ale poprzednia była wyjątkowo mroźna. Raz jest tak, a raz tak.
 • w USA najcieplejszym rokiem był rok 1934
 • to naturalne zmiany. Klimatem na Ziemi steruje Słońce. Badania niezbicie wykazały, że zawsze kiedy rosła aktywność Słońca, temperatura podnosiła się. Tutaj pokazuje się wykres korelacji aktywności Słońca i temperatury w ciągu setek i tysięcy ostatnich lat. Korelacja jest doskonała.
 • a 20 lat temu naukowcy ostrzegali przed epoką lodowcową…
 • pomiary wykazują, że masa lodu na Antarktydzie narasta
 • to nieprawda, że dwutlenek węgla steruje temperaturą. Badania zmian historycznych wykazują, że najpierw zmieniała się temperatura, a ilość dwutlenku zmieniała się później.
 • w średniowieczu było cieplej. W XI wieku w Anglii uprawiano powszechnie winorośl
 • większość efektu cieplarnianego to para wodna. Nawet sporo zmiany w koncentracji CO2 nie stanowią żadnej różnicy
 • CO2 jest naturalną częścią atmosfery. Emisja CO2 przez ludzi jest bardzo mała. Z oceanów, gleby i rośli trafia do atmosfery kilkadziesiąt razy więcej CO2, niż z naszej emisji
 • gazy cieplarniane emitują wulkany. Spójrzcie na wybuch wulkanu, gdzie tam naszym fabrykom do takiego zjawiska...
 • modele klimatu są niedokładne. Naukowcy wprowadzają różne współczynniki, mnożniki „z sufitu”. Sami nie rozumieją, jak to działa, a z każdego modelu wychodzi co innego. Pogody na weekend przewidzieć dobrze nie potrafią, a tu ogłaszają, że mogą przewidzieć, co się stanie za 100 lat...
 • liczba huraganów wcale nie wzrasta
 • inne planety Układu Słonecznego też się ocieplają – czemu niby Ziemia miałaby się ocieplać z innego powodu?
 • klimatyzacja stacji pomiarowych ogrzewa układy pomiarowe i powoduje wzrost mierzonej temperatury
 • najpotężniejsza zarejestrowana trąba powietrzna w Polsce pojawiła się w latach 30-tych XX wieku – porywała wagony kolejowe i rozbijała półmetrowe ceglane ściany

Kto odpowiedział, że wszystkie stwierdzenia są prawdą, ten ma rację! TO WSZYSTKO PRAWDA, nie ma tu ani jednego fałszywego stwierdzenia!

Zaraz, zaraz – zawołacie, toć przecież cały ten portal udowadnia, że globalne ocieplenie jest rzeczywistością, że jest poważnym zagrożeniem dla ludzkości i planety, a tu nagle piszecie, że argumenty sceptyków, mówiących, że globalne ocieplenie to lipa są prawdą???
Tak, tylko, że w każdym z tych stwierdzeń jest „kruczek”. Mówi się, że są kłamstwa, wielkie kłamstwa i statystyka 

Osoba bez głębszej znajomości tematu i bez przygotowania naukowego jest często wobec takich subtelnych manipulacji po prostu bezbronna...

Aby uczulić odwiedzających nasz portal na metody „sprzedawania” fałszywej lub przeinaczonej informacji podajemy najczęstsze sposoby „przekrzywiania” rzeczywistości. Razem z komentarzami do wyżej wymienionych punktów. Oraz wskazaniem równie subtelnych manipulacji drugiej strony, których niestety osoby zaangażowane w walkę z globalnym ociepleniem również się dopuszczają, czy to dla efektu, czy z nieświadomości.

 

Przeczytaj artykuł o manipulacjach obu stron!

 

Uważamy, że globalne ocieplenie ma miejsce, jest spowodowane przez ludzi i niesie ze sobą bardzo poważne niebezpieczeństwa. Uważamy też, że dowody są ewidentne i nie trzeba ich dodatkowo podrasowywać, a nierzetelne przedstawianie faktów może tylko zdyskredytować prezentowane informacje. W opublikowanych materiałach zwracamy uwagę na wątpliwości, staramy się je wyjaśniać, dokładamy też starań, aby unikać przekłamań i stronniczego przedstawiania faktów.

Jeśli czegoś nie rozumiesz, poszukujesz odpowiedzi na jakieś pytanie związane z globalnym ociepleniem, albo nie wiesz, co odpowiedzieć znajomym, którzy mają wątpliwości, zapraszamy do przeczytania „Globalne zmiany klimatu – jak przekonać sceptyka”.

FAQ na temat zmian klimatycznych i odpowiedzi na wątpliwości własne lub sceptyków:

http://gristmill.grist.org/skeptics

http://illconsidered.blogspot.com/2006/02/how-to-talk-to-global-warming-sceptic.html