Klimat Dla ZiemiiSzkoła z klimatem
Newsletter

Bądź na bieżąco? Zapisz sie do newslettera!

Partnerzy i przyjaciele
Partnerzy i przyjaciele
Licznik odwiedzin: 28465150

Burmistrzowie współpracują dla klimatu
poniedziałek 2009-10-12

„Jeśli chcemy pokonać zmiany klimatu, to musimy walczyć w miastach" - uważa Komisarz Andris Piebalgs. Burmistrzowie ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej zobowiązali się do współpracy w dziedzinie zmiany klimatu.

Burmistrzowie miast po obu stronach Atlantyku zobowiązali się do wspólnego działania. Chcą tym samym podkreślić kluczowe znaczenie szczebla lokalnego i regionalnego w procesie adaptacji do skutków zmian klimatycznych. Ważne jest też, by na grudniowym szczycie ONZ w Kopenhadze poświęconym zmianom klimatu, należycie uznano ich rolę. Komitet Regionów, w ramach oficjalnej delegacji UE pod przewodnictwem prezydencji szwedzkiej, będzie tam reprezentował miasta i regiony Europy.

Podczas październikowej sesji plenarnej odbyła się debata na wysokim szczeblu na temat zmian klimatu. Wzięła w niej udział Elizabeth B. Kautz, wiceprzewodnicząca amerykańskiej Konferencji Burmistrzów (organizacji skupiającej miasta powyżej 30 tys. mieszkańców).

Podkreśliła, że burmistrzowie amerykańskich miast zdecydowanie podzielają zdanie burmistrzów miast z całego świata, że rozregulowanie klimatu stanowi poważne zagrożenie dla środowiska i dla ekonomicznej kondycji wspólnot.

"I choć nasz rząd nie podpisał protokołu z Kioto, to niemal tysiąc amerykańskich burmistrzów podpisało się później pod Porozumieniem amerykańskich burmistrzów w sprawie ochrony klimatu, zobowiązując się tym samym do realizacji, a nawet do przekroczenia celów z Kioto. Nieustannie pracujemy nad skutecznymi strategiami ochrony klimatu i nawołujemy naszych krajowych przywódców, by wsparli te wysiłki." - powiedziała Elizabeth B. Kautz.

Luc Van den Brande, przewodniczącym KR-u poinformował, że porozumienie między burmistrzami, silnie wspierane przez KR, liczy obecnie ponad 700 sygnatariuszy z całej UE.

Komisarz Andris Piebalgs stwierdził: „Jeśli chcemy pokonać zmiany klimatu, to musimy walczyć w miastach. Jestem bardzo dumny, że burmistrzowie Ameryki i Europy chcą wspólnie stawić czoła temu wyzwaniu i nie wątpię, iż to właśnie gminy, czyli najbliższy obywatelowi szczebel władzy, odegrają główną rolę w mobilizowaniu sił potrzebnych w Kopenhadze do osiągnięcia ambitnego porozumienia.”

Politycy rozmawiali m.in. o takich możliwościach współpracy, jak „zielone” programy partnerstwa, które pozwolą miastom z Ameryki i Europy wymieniać się sprawdzonymi metodami w zakresie przystosowania do zmian klimatu i łagodzenia ich skutków, jak również łączenia wysiłków na rzecz uświadamiania obywatelom konieczności oszczędzania energii i ograniczania emisji.

źródło: Serwis Samorządowy PAP

O zmianach klimatu z przymrużeniem oka.

Co możesz zrobić dla klimatu?