Klimat Dla ZiemiiSzkoła z klimatem
Newsletter

Bądź na bieżąco? Zapisz sie do newslettera!

Partnerzy i przyjaciele
Partnerzy i przyjaciele
Licznik odwiedzin: 19404925

Będzie szeroka dyskusja o czystych technologiach węglowych
środa 2008-03-05
www.konferencje.com
Dyskusja w gronie najwybitniejszych specjalistów, ekspertów, przedsiębiorców i polityków wszystkich aspektów nowej polityki energetyczno - klimatycznej, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa podziemnego składowania CO2 i procesowania węgla będzie celem międzynarodowej konferencji "Czyste technologie węglowe: geologiczne aspekty podziemnego składowania i procesowania węgla" (Clean Coal Technology Conference: Geological aspects of underground carbon storage and processing), która odbędzie 17 i 18 marca w Krakowie i Katowicach.
Ekologiczne trendy na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie
środa 2008-03-05
źródło: AFP
Producenci przygotowują się na trudne czasy. Takiej dużej oferty małych aut nie było dawno. Auta muszą być tak ekologiczne, jak to tylko jest możliwe. Jeżeli któryś z producentów nie wystawia pojazdu napędzanego wodorem czy z baterią do ładowania w gniazdku, jest postrzegany jako straceniec. Emisja poniżej 100 gram CO2 na 100 km? To już nic nadzwyczajnego.
Auto napędzane.... powietrzem
wtorek 2008-03-04
www.toyotajuniors.pl
Już w 2009 lub 2010 roku w Stanach Zjednoczonych będzie można kupić samochód, którego silnik napędzany jest sprężonym powietrzem. Stworzony przez firmę Zero Pollution Motors Air Car jest wyposażony w kompresor. Gdy zostanie podłączony do prądu, pompuje pod ciśnieniem powietrze do specjalnego zbiornika. Z tego pojemnika dostaje się ono do silnika, gdzie wprawia tłoki w ruch.
Nowicki krytykuje propozycje KE dotyczące redukcji emisji CO2
wtorek 2008-03-04
www.pap.pl
Cena energii elektrycznej wzrosłaby w Polsce o co najmniej 50-70 proc. w 2013 roku, gdyby przyjęto propozycje KE dotyczące redukcji emisji CO2 w elektroenergetyce - ostrzegł w poniedziałek minister środowiska Maciej Nowicki. "Łatwo policzyć, że cena energii elektrycznej musiałaby podrożeć o 50-70 proc., a może nawet więcej, już w roku 2013. Takie rozwiązanie, proponowane przez KE, jest nie do zaakceptowania przez polski rząd" - oświadczył minister na konferencji prasowej w Brukseli.
Kraje UE powinny ograniczyć emisję CO2 z transportu
wtorek 2008-03-04
www.poboczem.pl
Ograniczenie emisji CO2 w skali Europy wymaga radykalnych zmian w dziedzinie transportu - wynika ze sprawozdania opublikowanego w poniedziałek przez Europejską Agencję Środowiska (EEA). W sprawozdaniu pt. "Klimat dla zmian w transporcie" Agencja wezwała decydentów politycznych do ustalenia ambitnych, ale realistycznych celów dla sektora transportowego. Zaapelowała o potraktowanie potrzeb transportu w "poważny i bezstronny sposób".
Kolektory słoneczne doskonalsze dzięki nanorurkom
wtorek 2008-03-04
www.wiedag.webpark.pl
Transparentne, elastyczne powłoki utworzone z pojedynczościennych nanorurek węglowych o silnych właściwościach katalitycznych mogą być wykorzystane, jako jedna z elektrod, przy konstrukcji nowoczesnych baterii słonecznych, donosi "Nano Letters". "Nanorurki węglowe łącząc w sobie doskonałe właściwości optoelektryczne, dobre przewodnictwo elektryczne, chemiczną stabilność i dużą aktywną powierzchnię, stanowią doskonały materiał, który można wykorzystać do konstrukcji wielu nowoczesnych urządzeń związanych z przetwarzaniem energii, czy gromadzeniem danych" - wyjaśnia profesor James C. Hone z amerykańskiego Columbia University.
Odbyło się spotkanie Nowickiego i de Boera
poniedziałek 2008-03-03
www.mos.gov.pl
W dniu 29 lutego br., w Ministerstwie Środowiska odbył się briefing prof. Macieja Nowickiego, ministra środowiska i Yvo de Boera, Sekretarza Wykonawczego Ramowej Konwencji NZ w sprawie Zmian Klimatu. Spotkanie dotyczyło spraw związanych z organizacją XIV Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) wraz z IV Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto (COP14), która odbędzie się w grudniu br., w Poznaniu.
Oceany zmagazynują nadmiar dwutlenku węgla?
poniedziałek 2008-03-03
www.oceany.w.interia.pl
Magazynowanie dwutlenku węgla na dnie oceanów, od dawna proponowane przez naukowców, teraz staje się realne. Ogłosił to w Bostonie Kanadyjczyk dr David Keith z Uniwersytetu w Calgary. Jako pierwsi dowiedzieli się o tym uczestnicy dorocznej konferencji AAAS – Amerykańskiego Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Nauki (American Association for the Advancement of Science).
Mamy już 192 275 "wyklikanych" drzewek! (stan na dzień: 21 kwietnia)
www.zupil.lasy.pl
Od dnia rozpoczęcia akcji „Drzewko za kliknięcie”, czyli od dnia 22 lutego, goście naszego serwisu www.klimatdlaziemi.pl ‘wyklikali’ wspólnie 192 275 drzewek!
Rekordowy luty w Czechach
piątek 2008-02-29
www.e-hotelarz.pl
16,2 stopni ciepła zarejestrowały we wtorek termometry w praskim Klementinum, ustanawiając tym samym nowy rekord, o pół stopnia wyższy niż w 1990 roku - poinformowały media w Czechach. Jeszcze wyższą temperaturę - 16,3 stopni Celsjusza - zanotowano na osiedlu Libusz, na południu Pragi. Jednak pomiary tam prowadzi się krócej niż w Klementinum, a więc nie można było ich uznać za najlepszy wynik. Równie ciepło było we wtorek w Czeskich Budziejowicach, na południu Czech.
Takiej zimy w Skandynawii jeszcze nie było!
piątek 2008-02-29
www.zwiedzajswiat.pl
Tegoroczna zima w krajach skandynawskich okazała się jeszcze cieplejsza niż ubiegłoroczna. Szwedzcy meteorolodzy podsumowali już zimę, która z meteorologicznego punktu widzenia kończy się już jutro. Jak wynika z danych opublikowanych przez Szwedzki Instytut Meteorologiczno-Hydrologiczny (SMHI) tak ciepłej zimy jak obecna w Szwecji jeszcze nigdy nie było, chociaż pomiary meteorologiczne prowadzi się już od 1756 roku, czyli od 252 lat.
Polska Platforma Czystych Technologii Węglowych rozpoczęła działalność
środa 2008-02-27
www.naukawpolsce.pap.pl
Polska Platforma Czystych Technologii Węglowych, której zadaniem będą m.in. działania na rzecz wdrożenia w Polsce bezemisyjnych metod spalania węgla, powstała w Warszawie. Powołało ją 9 firm energetycznych. "Aby sprostać wyzwaniom związanym z koniecznością ograniczenia emisji dwutlenku węgla, polska energetyka musi już dziś wpisać się w nurt rozwoju czystych technologii węglowych, rozwijanych w wielu krajach europejskich" - ocenił Łukasz Zimnoch z uczestniczącej w powołaniu Platformy firmy Vattenfall.
Huty chcą zmian w rozdziale uprawnień do emisji CO2
środa 2008-02-27
www.plener.wizja.net
Środowisko hutnicze chce zmian w projekcie podziału uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Hutnicza Izba Przemysłowo - Handlowa (HIPH) przekonuje, że w sytuacji wzrostu zużycia i produkcji stali niezrozumiałe jest zmniejszanie limitów emisji. Adresowane do wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka stanowisko w tej sprawie przekazał we wtorek PAP prezes HIPH, Romuald Talarek. Jego zdaniem, redukcja limitu - wobec poprzedniego projektu - o 18 proc. oznacza zahamowanie rozwoju i pogorszenie konkurencyjności sektora stalowego.
Polska 5-ta pod względem rozwijania energetyki wiatrowej
środa 2008-02-27
www.pap.pl
Polska zajmuje piąte miejsce w świecie na liście państw rozwijających energetykę wiatrową - wynika z raportu Światowego Stowarzyszenia Energii Wiatru (WWEA). Najwyżej w rankingu jest Turcja, która w ub.r. zwiększyła moc swych turbin wiatrowych o 220 proc. Na drugim miejscu uplasowały się Chiny ze 127,5 proc. wzrostu, a następnie Czechy z 105,3 proc. i Nowa Zelandia z 88,3 proc. Polska ze wzrostem o 80,4 proc. zajęła miejsce piąte.
Eko-materiały Fundacji Nasza Ziemia
środa 2008-02-27

Fundacja Nasza Ziemia wydała eko-ściągi, zakładki do książek oraz plany lekcji „z klimatem”. Wszystkich zainteresowanych bezpłatnym otrzymaniem materiałów zapraszamy do siedziby Fundacji Nasza Ziemia, po wcześniejszym skontaktowaniu się z nami drogą mailową na adres marek.elas@naszaziemia.pl . Siedziba Fundacji znajduję się przy ulicy Hożej 3 m.5 w Warszawie. Zapraszamy w tygodniu w godzinach 9-17.