Klimat Dla ZiemiiSzkoła z klimatem
Newsletter

Bądź na bieżąco? Zapisz sie do newslettera!

Partnerzy i przyjaciele
Partnerzy i przyjaciele
Licznik odwiedzin: 19405281

Zaklinacze Deszczu w Polsce
czwartek 2008-02-14
www.zaklinaczedeszczu.pl
Do Polski koncepcja Zaklinaczy Deszczu dotarła dzięki europejskiemu projektowi "Kids4Future - Zintegrowane działania mające na celu wzrost świadomości ekologicznej dzieci w zakresie oszczędzania energii poprzez różne formy edukacji na rzecz zrównoważonej przyszłości", który współfinansowany jest przez program Inteligentna Energia - Europa. Konsorcjum projektowe składa się w 10 partnerów z 10 krajów europejskich. Każdy partner współpracuje z co najmniej 20 szkołami pilotażowymi na terenie swojego kraju. Partnerem projektu w Polsce jest KAPE, Krajowa Agencja Poszanowania Energii.
Są szanse na pierwszą w Polsce bezemisyjną elektrownię
czwartek 2008-02-14
www.ekoportal.eu
Południowy Koncern Energetyczny (PKE) i Zakłady Azotowe Kędzierzyn opracowały wspólny projekt budowy opartego na zgazowaniu węgla bloku energetycznego. Byłby on jedną z demonstracyjnych, tzw. zeroemisyjnych instalacji, których - zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej - 10-12 ma powstać w najbliższych latach w Unii Europejskiej. Chodzi o instalacje, nie emitujące do atmosfery dwutlenku węgla. PKE i ZA Kędzierzyn zgłosiły już swój projekt w resorcie gospodarki.
Jest nowy projekt podziału uprawnień do emisji CO2
środa 2008-02-13
www.mos.gov.pl
Nowy podział uprawnień do emisji dwutlenku węgla dla poszczególnych branż na lata 2008-2012 zawiera projekt rozporządzenia, opublikowany we wtorek późnym wieczorem na stronie internetowej ministerstwa środowiska.Pod koniec grudnia 2007 r. resort środowiska opublikował już projekt rozporządzenia w tej sprawie, ale organizacje branżowe zgłosiły do niego ponad 200 uwag.
Naukowcy przewidują wzrost temperatury wód Bałtyku
środa 2008-02-13
www.fotoplatforma.pl
Temperatura powietrza i powierzchni wody w regionie Bałtyku wzrośnie w ciągu najbliższego stulecia o odpowiednio 5 i 4 stopnie C, jeśli nie zostaną podjęte skuteczne środki zaradcze. Dotknie to m.in. Polskę - ostrzegają naukowcy. Do takich wniosków doszło 80 europejskich badaczy z 13 państw, którzy przygotowali raport o konsekwencjach zmian klimatycznych dla Bałtyku, opracowany w ramach Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC).
Mapa punktów krytycznych wynikających ze zmian klimatu
poniedziałek 2008-02-11
www.astro.ia.uz.zgora.pl
Przekroczenie punktu krytycznego to sytuacja, z której nie ma odwrotu. Prezentowana mapa przedstawia skalę ryzyka i konsekwencje przekroczenia pewnych punktów krytycznych w tym stuleciu, w przypadku gdy globalne ocieplenie wyniesie od 3 do 5 stopni. Dla mogących mieć miejsce zjawisk przyporządkowano trzystopniową skalę ryzyka: dużego, średniego i małego.
Hiszpania w przyszłości a zmiany klimatu
poniedziałek 2008-02-11
www.winderickx.com
Apokaliptyczne wizje Hiszpanii dotkniętej skutkami zmian klimatycznych przedstawił hiszpański Greenpeace w wydanej właśnie książce Photoclima. Zdjęcia przedstawiają najsłynniejsze fragmenty dziedzictwa historycznego i przyrodniczego Hiszpanii teraz i w przyszłości, w przypadku gdy nie zostaną podjęte właściwe działania zapobiegające postępowaniu zmian klimatycznych. Wizualizacje zostały wykonane na podstawie danych Miedzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPPC) i aktualnych zdjęć poddanych cyfrowej obróbce.
Energetyka odnawialna w 7. Programie Ramowym
piątek 2008-02-08
www.pap.pl
Innowacje i badania w energetyce odnawialnej wspierane są z kilku programów krajowych, ale niezwykle atrakcyjnym i prestiżowym oraz dającym wyjątkowe możliwości rozwoju i wdrażania innowacji jest 7 Program Ramowy, finansujący wspólne badania naukowe i prace wdrożeniowe przedsiębiorstw i instytucji badawczych z kilku krajów - przypomina Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Coca–Cola zainstaluje ekologiczne silniki gazowe w europejskich rozlewniach
czwartek 2008-02-07
www.commons.wikimedia.org
Coca-Cola HBC S.A. oraz ContourGlobal (firma specjalizująca się w projektach energetycznych) uruchamiają w Europie inicjatywę zmierzającą do redukcji emisji gazów przemysłowych. Plan zakłada stworzenie 15 elektrowni skojarzonego (jednoczesnego) wytwarzania energii i ciepła w rozlewniach Coca-Coli w jedenastu krajach europejskich.
Będzie bardziej „zielone” lotnictwo w Europie
czwartek 2008-02-07
www.fotoplatforma.pl
Kilka największych firm europejskich, wśród których warto wymienić choćby Airbus, Dassault, Saab and Rolls Royce w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z UE powołało inicjatywę „Czyste Niebo”. Przedsięwzięcie będzie finansowane po równo przez obie zaangażowane strony. Celem nowego aliansu jest znaczące obniżenie poziomu emisji dwutlenku węgla i tlenku azotu oraz poziomu wytwarzanych decybeli pochodzących z przemysłu lotniczego.
Brytyjscy biskupi proponują post energetyczny
czwartek 2008-02-07
www.ekumenizm.pl
W przeddzień Wielkiego Postu Kościół anglikański zachęca Brytyjczyków do nowoczesnych wyrzeczeń - aby w dobie globalnego ocieplenia postarali się zmniejszyć swój udział w przegrzewaniu atmosfery. We wtorek James Jones, biskup Liverpoolu, i Richard Chartres, biskup Londynu, przekonywali do tego na Trafalgar Square, w samym centrum brytyjskiej stolicy.
70% ludzkości chce chronić klimat
środa 2008-02-06
www.astro.ia.uz.zgora.pl
Aż 70 procent mieszkańców naszej planety chce zmienić swój styl życia, aby móc powstrzymać postępujące coraz szybciej zmiany klimatyczne. Jak się okazuje takiego właśnie zdania jest ludność nie tylko krajów, które od lat dbają o ziemską atmosferę, ale również największych światowych emitentów gazów cieplarnianych, czyli Stanów Zjednoczonych i Chin. Taki właśnie obraz świata zaprezentowała w swoim sondażu brytyjska telewizja BBC.
Aktywiści Greenpeace kontra George Bush
środa 2008-02-06
www.groups.myspace.com
W przededniu organizowanego przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych Georga Busha „Spotkania Największych Gospodarek Światowych”, zwanym ironicznie „Spotkaniem Największych Światowych Emitentów”, aktywiści Greenpeace przeprowadzili akcję protestacyjną na amerykańskim Kapitolu.
Miliony ludzi będą głodować w 2030 roku z powodu ocieplenia
wtorek 2008-02-05
klimat.geo.uj.edu.pl
Już w 2030 roku dziesiątki milionów osób będą zagrożone głodem w Afryce i Azji z powodu globalnego ocieplenia - ostrzegają amerykańscy eksperci na łamach pisma "Nature". Według naukowców do 2030 r. temperatura może wzrosnąć o 1 stopień C w większości z 12 regionów świata, gdzie panuje największy głód. Najbardziej narażone na skutki zmian klimatycznych są jednak ich zdaniem dwa obszary - południe Afryki i Azji.

 

Konkurs grantowy "Szkoła z klimatem" rozstrzygnięty!
wtorek 2008-02-05
W poniedziałek 4 lutego, w siedzibie Fundacji Nasza Ziemia miały miejsce obrady Jury konkursu grantowego "Szkoła z klimatem" realizowanego wraz z firmą Vattenfall Heat Poland na terenie Warszawy i Pruszkowa. W konkursie do wygrania było pięć grantów wysokości 5000 złotych na realizację autorskich programów służących ograniczaniu zmian klimatu poprzez rozwinięcie i zaadaptowanie przez szkoły idei „Ty też masz wpływ na zmiany klimatu”, a szczególnie poprzez promowanie wiedzy o sposobach oszczędzania energii elektrycznej i cieplnej oraz zagrożeniach płynących ze zmian klimatycznych.
Jaki klimat w Polsce za 20 lat?
poniedziałek 2008-02-04
www.twojeradio.net
Według naukowców z ONZ nasz kraj dotkliwie odczuje zmiany klimatyczne. Latem będzie coraz bardziej sucho i upalnie, a zimą ciepło i deszczowo... Ubiegłoroczny raport ekspertów ONZ-owskiego Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC) przewiduje, iż w ciepłym półroczu Polskę coraz częściej będą nawiedzać susze. Często trwać one będą całymi tygodniami, ale to nie znaczy, że w lecie w ogóle nie będzie padać.