Klimat Dla ZiemiiSzkoła z klimatem
Newsletter

Bądź na bieżąco? Zapisz sie do newslettera!

Partnerzy i przyjaciele
Partnerzy i przyjaciele
Licznik odwiedzin: 19390904

Nowe szanse na eksploatację ciepłych źródeł

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa w 2008 roku ma ukazać się drukiem „Atlas zasobów energii geotermalnej w regionie górnośląskim”. Publikacja jest efektem pracy naukowców Głównego Instytutu Górnictwa (GIG), którzy wysoko ocenili możliwości wykorzystania tego typu energii.

Australia zaczyna walkę z globalnym ociepleniem
źródło: www.zwierzetaswiata.friko.pl
W połowie grudnia 2007 nowe australijskie władze podpisały Protokół z Kioto, zobowiązujący je do obniżenia krajowych emisji dwutlenku węgla o 5 procent do 2012 roku. Dlatego teraz imają się różnych metod by ograniczyć emisje tego gazu do atmosfery.

Konferencja i happening "Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj."
Dnia 9 stycznia Fundacja Nasza Ziemia przeprowadziła nietypową konferencję prasową – na świeżym powietrzu, w okolicach przystanku autobusowego w stronę Pragi, przy Muzeum Narodowym. Choć to styczeń, pogoda najwidoczniej sprzyjając naszym działaniom, przywitała Nas i Naszych Gości pięknym słońcem i ciepłem. Konferencja odbyła się w ramach projektu prowadzonego przez Fundację „Klimat dla Ziemi, ciepło dla Warszawiaków”.

Zaproszenie na konferencję prasową

Serdecznie zapraszamy na konferencję prasową pt.

„Ciepło dla Warszawiaków, Klimat dla Ziemi”
9 stycznia, (środa), godz. 11.00

Al. Jerozolimskie,
Przystanek autobusowy (w kierunku Pragi) przy Muzeum Narodowym,
przy citylight’cie z plakatem „Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj”

Ps. gwaratowana gorąca herbata!

W 2012 roku wejdą w życie nowe ograniczenia w emisji CO2 przez samochody
Bruksela na poważnie zajęła się problemem nadmiernej emisji dwutlenku węgla przez samochody. W wyniku wprowadzenia kontrowersyjnego projektu w życie, auta będą bardziej ekologiczne, za to ich ceny mogą podskoczyć.
Pierwszy budynek ogrzewany ludzkim ciepłem w Szwecji

Oryginalne plany przedstawiła wczoraj spółka Jernhuset - szwedzcy inżynierowie chcą wykorzystać ciepło wydzielane przez ludzi przebywających na dworcu centralnym w Sztokholmie do częściowego ogrzewania pobliskiego budynku. Liczba osób przewijających się codziennie przez dworzec jest spora, sięga bowiem 250 tys.

"Prezenty z klimatem" - konferencja prasowa
5 grudnia w siedziebie Fundacji odbyła się konferencja prasowa pod tytułem "Prezenty z klimatem". Była ona poświęcona zmianom klimatycznym oraz temu jak możemy zwrócić uwagę na ochronę środowiska w okresie świątecznym.
Konkurs grantowy!

40 tysięcy złotych do wygrania w konkursie grantowym organizowanym prze Fundacje Nasza Ziemia i Vattenfall Heat Poland.

Wymyśl projekt związany z problemem globalnego ocieplenia oraz oszczędzania energii cieplnej i elektrycznej. Możesz otrzymać 5 tys. zł. na jego realizację.

Jeśli jesteś aktywnym nauczycielem, ta propozycja jest właśnie dla Ciebie i twojej klasy.
Oprócz grantów mamy także 30 nagród po 500 zł.

Szczegóły w regulaminie.

Oszczędzamy energię - akcja informacyjna!

Fundacja Nasza Ziemia razem z firmą Vattenfall Heat Poland rozpoczęła akcję dystrybucji broszur informacyjnych zawierających łącznie, aż dziesięć złotych zasad oszczędzania energii cieplnej i elektrycznej.

Zachęcamy wszystkie organizacje ekologiczne, firmy i urzędy do pomocy w dystrybucji.
Zgłaszajcie się do nas: michal.plewczynski@naszaziemia.pl

Wszyscy mamy przecież ten sam cel - lepsze jutro :)

 

Projekt broszury, jest do obejrzenia, po kliknięciu na "więcej".

Lawina błotna pogrzebała dziesiątki ludzi
fot. Alfredo Estrella / AFP
Tragedia w Meksyku. Lawina błotna zalała dziesiątki mieszkańców niewielkiej wioski Juan Grijalva. Pod zwałami błota znalazło się ok. 100 domów
Naukowcy o przyszłości klimatu Himalajów

fot:www.globtroter.pl
Chińscy naukowcy, którzy penetrują region Wyżyny Tybetańskiej, a więc i podnóże Himalajów, poszukują dowodów na postępujące w tym regionie świata zmiany klimatyczne. Według chińskiej Państwowej Akademii Nauk Meteorologicznych w rejonie Himalajów temperatury znajdują się na coraz wyższym poziomie.
Nowy rząd ma problem z CO2. Odchodzący umywa ręce

Na rząd Donalda Tuska czeka gospodarczy trup w szafie. Do końca stycznia nowy rząd musi zadecydować, jak rozdzielić między przedsiębiorstwa zezwolenia na emisję CO2 do atmosfery. Albo zabraknie stali i cementu na stadiony i domy, albo radykalnie wzrosną ceny prądu

źródło: gazeta.pl

przeczytaj cały artykuł...

Rewolucja we Francji. Tym razem ekologiczna.
zdjęcie: carthman.free.fr
Prezydent Francji Nicolas Sarkozy ogłosił, że jednym z najważniejszych celów jego kraju jest walka z problemem globalnego ocieplenia. Do postaw proekologicznych mają zachęcić ulgi finansowe dla działalności zgodnych z nurtem ekologicznym. Ponadto, instytucje i osoby trujące środowisko, będą musiały płacić słone podatki. Być może skłoni to chociażby użytkowników SUV'ów do przesiadki do komunikacji miejskiej. Aby ułatwić poruszanie się po całym kraju, prezydent zapowiedział remont i budowę łącznie 4,5 tys. kilometrów torów kolejowych. Wkrótce mają powstać odpowiednie ustawy i rozporządzenia. Inicjatywę Francji poparł w oficjalnym wystąpieniu Al Gore.
Pokojowy Nobel dla Al Gore'a i IPCC

zdjęcie: U.S. federal government

Al Gore i IPCC (oenzetowski Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu.) zostali wyróżnieni dzisiaj Pokojową Nagrodą Nobla za "wysiłki na rzecz upowszechniania wiedzy nt. zmian klimatu"

więcej...

 

Czy się nie BALI?
Fot. Tomasz Kociński
PRZEGLĄD PRASY. "Polska" pisze dziś o liście Ministerstwa Środowiska ze składem polskiej delegacji na międzynarodową konferencję o ochronie klimatu, organizowaną na indonezyjskiej wyspie Bali. Są na niej dokładne terminy pobytu oraz 51 nazwisk.