Klimat Dla ZiemiiSzkoła z klimatem
Newsletter

Bądź na bieżąco? Zapisz sie do newslettera!

Partnerzy i przyjaciele
Partnerzy i przyjaciele
Licznik odwiedzin: 19390879

Najcieplejszy styczeń w historii Australii
piątek 2008-02-01
www.bigfoto.com
Jak poinformowało Australijskie Biuro Meteorologiczne (BOM), styczeń był w Australii najcieplejszym w całej historii pomiarów, które są prowadzone od przeszło 100 lat. Średnia temperatura krajowa była o 1,3 stopnia wyższa od normy wieloletniej wynoszącej 29,2 stopnia. Lokalnie natomiast norma została przekroczona nawet o 2 stopnie.
Warszawa chce przodować w walce ze zmianami klimatycznymi
piątek 2008-02-01
www.ceo.org.pl
15 stolic państw UE, w tym Warszawa, włączyło się do zainicjowanego 29 stycznia przez Komisję Europejską programu ambitnego zmniejszenia emisji CO2 w ramach walki ze zmianami klimatycznymi. Komisja Europejska zainaugurowała wówczas tzw. porozumienie między burmistrzami.
Susza zabija Jangcy
środa 2008-01-30
fot. Anonymous/ AP
Na mieliznach osiadają statki, w rzecznym nurcie wyrastają wyspy, giną rzadkie gatunki fauny. W dolinie Jangcy - odwiecznej żywicielki Chin - trwa susza największa od 140 lat. Normalnie promy i barki wpływają znad morza 2 tys. km w głąb kontynentu, jednak w grudniu żeglugę musiano częściowo wstrzymać. 8 stycznia poziom wody w porcie Hankou był najniższy od 1886 r.
Coraz szybciej giną lasy deszczowe Amazonii
środa 2008-01-30
fot. Alberto Cesar / AP
Tempo wycinania lasów Amazonii wzrosło w ostatnich pięciu miesiącach ub.r. - poinformowały brazylijskie władze. Zaniepokojony tym rząd zwołał pilne spotkanie w tej sprawie. Jak podała minister środowiska Marina Silva, od sierpnia do grudnia zostało wyciętych ponad 3300 kilometrów kwadratowych tropikalnych lasów deszczowych - o wiele więcej niż w analogicznym okresie 2006 roku.
Mgły i dymy nad Bangladeszem
środa 2008-01-30
źródło: www.twojapogoda.pl
Trujący smog wymieszany z gęstymi mgłami już czwarty miesiąc z rzędu spowija południowe podnóża Himalajów. Smog to efekt używania na północy Indii intensywnie zanieczyszczających powietrze piecyków węglowych. Dym gromadzi się u stóp gór, ponieważ nie jest w stanie przekroczyć tej naturalnej granicy. Zaczyna się natomiast rozprzestrzeniać poziomo i w ten sposób trafia nad sąsiedni Bangladesz, gdzie używanie piecyków węglowych jest równie popularne.
Kosztowne ambicje KE w walce z ociepleniem klimatu
piątek 2008-01-25

23 stycznia Komisja Europejska ujawniła pakiet propozycji, które mają doprowadzić do zmniejszenia emisji CO2 w UE o 20 proc. do roku 2020 i będą kosztować kraje członkowskie co najmniej 60 mld euro rocznie.

KE uwzględniła prośby polskich producentów
czwartek 2008-01-24
Uwzględniając potrzeby rozwijającej się polskiej gospodarki, Komisja Europejska zaproponowała, by Polska mogła zwiększyć o 14 proc. emisje CO2 w sektorach transportu, budownictwa (ogrzewanie, klimatyzacja), rolnictwa i gospodarki odpadami, w porównaniu z rokiem 2005.
Nauczyciele szkół Pruszkowskich i Warszawskich
środa 2008-01-23

Fundacja Nasza Ziemia przygotowała dla uczniów pruszkowskich i warszawskich szkół specjalne plany lekcji i zakładki do książek. Na materiałach tych umieszczone są proste rady, jak można każdego dnia oszczędzać energię cieplną i elektryczną, a także jak każdy z nas może przeciwdziałać zmianom klimatycznym.

Czy będą ekologiczne komórki?

Podczas amerykańskich targów CES w Las Vegas zaprezentowano działający prototyp ogniwa paliwowego zasilanego wodorem przeznaczony dla telefonu komórkowego. Prototyp firmy Angstrom Power sprawdza się nie tylko w warunkach laboratoryjnych, ale także w warunkach normalnej ekspozycji wraz z Motorolą L7.
Do 2012 r. powstanie najbardziej ekologiczne miasto świata
źródło: PAP
Władze emiratu Abu Dhabi wraz z organizacją WWF zbudują najbardziej ekologiczne miasto świata. W zamyśle autorów projektu, nowoczesne miasto ma nie emitować dwutlenku węgla, ścieki zostaną całkowicie oczyszczone, a niemal wszystkie odpady zostaną powtórnie wykorzystane.
Projekty UE dotyczące walki ze zmianami klimatycznymi budzą kontrowersje
Pakiet legislacyjny, mający na celu ograniczenie emisji CO2 i zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, który Komisja Europejska zamierza ogłosić 23 stycznia, już teraz wywołuje niezadowolenie wielu krajów członkowskich.
Według informacji PAP, propozycja KE opiera się na dużym zróżnicowaniu obowiązkowej redukcji emisji CO2 dla poszczególnych krajów.
Handluj emisjami CO2 - weź sprawy w swoje ręce!
carbongame.org
źródło: carbongame,org
Zamiast patrzeć jak państwa Europejskie niemrawo zabierają się do ograniczenia emisjii CO2, włącz się do gry! Handluj emisjami, chroń klimat i zbieraj punkty!

 

Małe limity emisji CO2, wysokie ceny energii

Koszty produkcji energii elektrycznej zwiększą się średnio o 18 proc, co zostało spowodowane przydziałem dla energetyki mniejszych niż zapotrzebowanie limitów emisji – oznajmił w sejmie wiceminister środowiska Andrzej Markowiak.

"Z wyliczeń Krajowego Administratora Uprawnień do Emisji CO2 wynika, że ceny produkcji wzrosną o 18 proc. Będą też inne powody wzrostu cen produkcji, m.in. wzrośnie cena węgla" - powiedział Markowiak.

Pierwszy od stu lat śnieg w Bagdadzie
fot A. Al-Khazali, AP Photo
W piątek, 11 stycznia, w Bagdadzie, stolicy Iraku, po raz pierwszy od stu lat spadł śnieg. Ujemna temperatura i mróz panowały też w środkowej i zachodniej części kraju. Zaskoczeni Irakijczycy tłumnie wyszli na ulice, by wykorzystać rzadką okazję i porzucać się śnieżkami.

 


Jak bezpiecznie obchodzić się z żarówkami energooszczędnymi
źródło: www.zielonemigdaly.pl
Jeszcze w marcu 2007 roku na szczycie Unii Europejskiej podjęto decyzję, że do 2009 roku powinno zostać przyjęte prawo nakazujące zmianę żarówek na energooszczędne, nawet w prywatnych domach. Zmiana starego typu żarówek, które są 5-krotnie mniej wydajne niż energooszczędne, niedługo stanie się przyjemną koniecznością. Należy pamiętać, że z nowymi typami żarówek musimy obchodzić się delikatnie i z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa.