Klimat Dla ZiemiiSzkoła z klimatem
Newsletter

Bądź na bieżąco? Zapisz sie do newslettera!

Partnerzy i przyjaciele
Partnerzy i przyjaciele
Licznik odwiedzin: 19405011

Nowicki: biomasa głównym źródłem energii odnawialnej
wtorek 2008-02-26
www.pap.pl
Według ministra ochrony środowiska w Polsce najwięcej energii odnawialnej zostanie wyprodukowane z biomasy. W 2010 r. 15 proc. energii w naszym kraju ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. W celu pozyskiwania tego rodzaju energii wykorzystywana będzie słoma, odpady drewniane oraz rośliny energetyczne przeznaczane głównie na biopaliwa oraz odpady komunalne. Zdaniem szefa resortu środowiska, spalanie słomy i odpadów drewnianych jest dyskusyjne, gdyż można je wykorzystać w inny sposób - np. do produkcji mebli.
Wyprawa w obronie klimatu ruszy na Everest
wtorek 2008-02-26
www.savetibet.org
Grupa nepalskich kobiet planuje wspiąć się na wiosnę na Mount Everest. Celem wyprawy jest rozpowszechnienie świadomości zmian klimatycznych w Himalajach oraz pomoc w zwiększeniu pozycji kobiet w tym regionie - poinformowały w czwartek organizatorki przedsięwzięcia. 10-osobowa ekipa wspinaczek ma nadzieję osiągnąć mierzący 8850 metrów n.p.m. szczyt na przełomie kwietnia i maja.
Pierwszy pasażerski samolot na biopaliwo wystartował
poniedziałek 2008-02-25
www.businessweek.com
Pierwszy w świecie pasażerski samolot napędzany biopaliwem wystartował w niedzielę z lotniska Heathrow w Londynie. Boeing 747 należy do kompanii lotniczej Virgin Atlantic, której właścicielem jest kontrowersyjny brytyjski miliarder Richard Branson, jest napędzany paliwem zawierającym oleje z orzechów kokosowych i babassu. Samolot leci ze stolicy Wielkiej Brytanii do Holandii. Według pomysłodawców lot ma pokazać, że również transport lotniczy może wykorzystywać alternatywne rodzaje paliw, a jednocześnie wykazać, iż biopaliwa wytwarzają mniejszą ilość spalin od tradycyjnych.
Nowicki: Mniejsze limity skłaniają do inwestycji
poniedziałek 2008-02-25
www.pap.pl
Mniejszy o 15 proc. przydział uprawnień do emisji dwutlenku węgla dla energetyki na lata 2008- 2012 będzie impulsem dla tego sektora do inwestowania w nowoczesne technologie - powiedział PAP minister środowiska Maciej Nowicki. Projekt nowego podziału uprawnień do emisji dwutlenku węgla dla poszczególnych branż na lata 2008-2012 został skierowany w ubiegły wtorek do konsultacji społecznych. W marcu 2007 roku Komisja Europejska zredukowała Polsce ilość uprawnień do emisji CO2 w ramach II Krajowego Planu Uprawnień do Emisji na lata 2008-2012 z 284,6 mln ton do 208,5 mln ton. Polski rząd zaskarżył tę decyzję do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS).
Drzewko za kliknięcie
czwartek 2008-02-21
Wystarczy kliknąć na stronę www.klimatdlaziemi.pl, a Fundacja Nasza Ziemia posadzi w latach 2008 - 2009 jedno drzewko. Czym więcej wejść na stronę tym więcej drzewek. Zachęcamy również do wymiany linków między stroną www.klimatdlaziemi.pl a innymi stronami www. Każde zamieszczenie naszego banera lub linku do www.klimatdlaziemi.pl na innych stronach www uhonorujemy posadzeniem nowego drzewka.
Woda z kranu lepsza dla klimatu!
czwartek 2008-02-21
www.pmp.p-net.pl
Londyńczycy powinni bojkotować butelkowaną wodę mineralną i pić zamiast niej tańszą i bardziej przyjazną środowisku wodę z kranu - oświadczył we wtorek 19 lutego burmistrz Londynu Ken Livingstone. Jak podkreślił, woda butelkowana jest 500 razy droższa i 300 razy bardziej szkodliwa dla środowiska. 
UE da 1,2 mld euro na energię odnawialną i wzrost wydajności energetycznej
czwartek 2008-02-21
www.zsp2wadowice.iap.pl
Blisko 1,2 mld euro z unijnych funduszy na lata 2007-2013 Polska chce przeznaczyć na energię odnawialną i wzrost wydajności energetycznej, które są priorytetami UE w ramach walki ze zmianami klimatycznymi - wynika z danych przedstawionych w środę przez Komisję Europejską (KE). Choć na tle innych krajów członkowskich 1,2 mld euro to dużo, komisarz UE ds. polityki regionalnej Danuta Huebner wskazała, że nakłady muszą być wielokrotnie większe, by Polska sprostała wyśrubowanym celom proponowanym przez KE na rok 2020, w tym przede wszystkim 15-procentowemu wykorzystaniu źródeł odnawialnych (energii wiatrowej, słonecznej, wodnej, biomasy).
Europejskie metropolie nie chcą już zatruwać atmosfery
środa 2008-02-20
www.przyjazni-srodowisku.pl
W niedzielę odbyło się referendum w sprawie wpuszczenia tramwajów do historycznego centrum Florencji. Mają rozwiązać problemy komunikacyjne zabytkowej starówki, niszczejącej od smogu i spalin. Projekt stworzenia trzech nowych linii tramwajowych, zaproponowany przez burmistrza Leonardo Domeniciego, ma wielu przeciwników. Obawiają się oni wpływu pojazdów na zabytki miasta. Jednak niezależnie od decyzji mieszkańców Florencja dołączyła do grona europejskich metropolii, które chcą walczyć z korkami i toksycznymi wyziewami.
Wojny też wpływają na atmosferę
środa 2008-02-20
www.hotnews.pl
Wojna jest tym wydarzeniem, które najsilniej wpływa na atmosferę. Podczas niej emitowane są najcięższe możliwe substancje, które potrafią poczynić nieodwracalne spustoszenia. Jeszcze gorzej jest, kiedy wojna opanowuje cały świat, wokół pojawiają się niezliczone eksplozje, a w powietrzu unoszą się tysiące samolotów. Nikt nie dba wówczas o ochronę ziemskiej atmosfery i to właśnie najlepszy moment, aby sprawdzić jak wielki wpływ ma człowiek na zmiany klimatyczne poprzez emisję szkodliwych gazów.
Przełomowa decyzja ws. ekologicznych samochodów
wtorek 2008-02-19
www.toyotajuniors.pl
Od 2012 roku nowe samochody pasażerskie na rynku europejskiej będą mogły emitować średnio najwyżej 120 gramów dwutlenku węgla na jeden kilometr. Po kilku tygodniach sporów jak zmusić sektor motoryzacyjny w UE do produkowania bardziej ekologicznych samochodów, nie zagrażając przy tym jego konkurencyjności, Komisja Europejska (KE) przyjęła na początku lutego strategię w tej sprawie.
Antarktyka topnieje
wtorek 2008-02-19
www.onet.pl
Naukowcy z Australijskiego Ośrodka Badań Atmosferycznych (CSIRO) stwierdzili że globalne ocieplenie klimatu postępuje znacznie szybciej niż to wykazują wcześniejsze badania zlecone przez ONZ. Na dowód przedstawiają zdjęcia gór lodowych otoczonych pływającymi krami utworzonymi z topniejących lodowców. Badacze poinformowali, że obecnie notujemy najwyższe stężenie gazów cieplarnianych od 650 tysięcy lat!
Nie takie dobre te biopaliwa
poniedziałek 2008-02-18
www.ojczyzna.blox.pl
Według analiz amerykańskich naukowców, wzrost zapotrzebowania światowej gospodarki na paliwa odnawialne (wynikający z coraz powszechniej wprowadzanych regulacji prawnych) może doprowadzić do zwiększenia stężenia dwutlenku węgla w atmosferze na skalę tak poważną, że korzyści wynikające z asymilacji CO2 podczas "produkcji" paliw odnawialnych zrównoważą te szkody w najlepszym wypadku za kilkadziesiąt lat. Pracę na ten temat opublikowało czasopismo "Science".
Los pingwinów królewskich pod znakiem zapytania
poniedziałek 2008-02-18
www.pl.wikipedia.org
Zmiany klimatu zagrażają pingwinom królewskim żyjącym na Antarktydzie - alarmują francuscy naukowcy. Globalne ocieplenie podgrzewa nie tylko powietrze, ale też oceany. Nawet drobna zmiana temperatury ma negatywny wpływ na morskie życie. Bardzo wrażliwe na zmiany temperatury są m.in. skorupiaki, w tym kryl, który jest głównym pokarmem żyjących u południowych wybrzeży Oceanu Indyjskiego pingwinów królewskich.
Konkurs "Nauczyciel z Klimatem"
poniedziałek 2008-02-18
Fundacja Nasza Ziemia wyróżni w czerwcu 2008 roku 30 nauczycieli z Warszawy i Pruszkowa za ich działalność na rzecz ochrony środowiska, a szczególnie edukacji w zakresie oszczędności energii i przeciwdziałaniu zmianom klimatu.
Minister Nowicki w Nowym Jorku o zmianach klimatycznych
piątek 2008-02-15
www.pap.pl
Minister środowiska Maciej Nowicki uczestniczył w debacie Zgromadzenia Ogólnego NZ w Nowym Jorku, poświeconej problematyce zmian klimatycznych. W wystąpieniu na tym forum minister Nowicki wskazywał na szczególne znaczenie problemu zmian klimatycznych. Podkreślał, że zagrożenia związane ze zmianami klimatu mają charakter globalny i dlatego wymagają wspólnych, globalnych działań.